Поделиться Поделиться

Порядок водіння поїздів машиністами локомотивів

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. Перше, ніж почати рух тепловоза, машиніст повинен після подачі сигналу впевнитись в тому, що його помічник знаходиться в кабіні, а інші особи, які знаходилися поблизу тепловоза чи на його шляху, відійшли у безпечне місце.

3.2. Під час прямування з маневровим потягом чи одиночним порядком машиніст і його помічник повинні вести постійний нагляд за колією і подавати встановлені сигнали.

3.3. Під час наближення до людей, які ідуть по коліях, переїздах, кривих дільницях шляху, необхідно подавати оповіщувальні сигнали, поки люди не зійдуть з колії, приймати заходи до зупинки, якщо колія не звільняється.

3.4. Під час руху забороняється:

3.4.1. Висовуватись з бокових вікон кабіни за межі кабіни.

3.4.2. Відривати вхідні зовнішні двері і висовуватись з них.

3.4.3. Знаходитись на східцях, підніжках та інших зовнішніх частинах.

3.5. З тепловоза дозволяється сходити тільки після повної зупинки, попередньо уважно оглянувши місце зупинки і впевнившись в безпеці виходу.

В темний час освітити місце виходу.

Не дозволяється сходити з тепловоза, якщо по суміжній колії наближається чи рухається потяг.

3.6. До огляду екіпажної частини тепловоза можна приступати тільки після закінчення набігання чи відтяжки вагонів.

3.7. При зупинці потяга на спуску чи підйомі слід прийняти заходи до гальмування потяга і тільки після цього можна приступати до огляду чи ремонту.

При цьому один член локомотивної бригади повинен залишатися в кабіні.

3.8. Для огляду чи ремонту тепловоза в темний час слід користуватись переносними світильниками або акумуляторним ліхтарем.

3.9. Забороняється провозити в кабінах тепловозів осіб, які не входять до складу локомотивної бригади, за винятком кондукторів, складальницької бригади, а також осіб, які мають на це дозвіл, що видається у встановленому порядку, але не більше двох осіб одночасно в передній кабіни і трьох осіб - у задній кабіні.

3.10. При зустрічному русі поїздів по суміжних коліях на перегонах або станціях у темний час доби треба перемикати прожектор у положення «Тьмяне світло», як тільки з`явиться зустрічний поїзд на сусідній колії, щоб не було засліплення локомотивної бригади зустрічного поїзда. Після проходження локомотива зустрічного поїзда прожектор треба переключити в положення «Яскраве світло».

3.11. Забороняється при зустрічному русі поїздів по суміжних коліях на перегонах або станціях залишати прожектор у вимкненому положенні.

3.12. У випадку осліплення прожектором зустрічного поїзда при прямуванні на забороняючий сигнал машиніст повинен зупинити поїзд.

При знаходженні поїздів на станціях прожектор на тепловозі, що зупинився, має бути вимкнений, а освітлення в кабіні - включене.

3.13. При прямуванні поїзда по станції машиніст тепловоза повинен користуватися перемикачем яскравості прожектора залежно від метеорологічних умов, швидкості руху, наявності попереджень про виконання на коліях робіт і з урахуванням пересування поїздів і локомотивів по суміжних коліях станції.

3.14. На сортувальних станціях при проведенні маневрової роботи прожектор маневрового тепловоза має знаходитися в положенні «Тьмяне світло» або «Яскраве світло» залежно від видимості предметів на коліях, людей і рухомого складу.

3.15. Перед наближенням зустрічного поїзда помічникові машиніста необхідно перейти на бік машиніста для запобігання можливості травмування.

3.16. При підході поїзда з тепловозом до тунелю слід закривати бокові вікна в кабіні.

3.17. В випадках вимушеної зупинки в тунелі негайно слід встановити причину зупинки і можливість подальшого руху.

Порядок дії в аварійних ситуаціях повинен бути регламентований в інструкції депо.

При виявленні запаху газу слід одягнути протигаз.

3.18. Всі роботи по з`єднанню і роз`єднанню пневматичних рукавів, міжвагонних, між локомотивних і між секціонних ланцюгів управління і опалення, перевірці автозчеплення слід проводити при загальмованому тепловозі з особистого дозволу машиніста.

3.19. При роз`єднанні з`єднувальних рукавів гальмівної магістралі слід перекрити кінцеві крани.

Перед продуванням гальмівної магістралі з`єднувальний рукав слід взяти біля головки, а потім відкрити кран.

3.20. Додаткові вимоги безпеки при роботі в «одну особу»:

3.20.1. Основне робоче місце машиніста в кабіні - з правого боку.

3.20.2. Виходячи з кабіни одиночного тепловоза для огляду його вузлів, тепловоз необхідно загальмувати допоміжним гальмом, впевнитись, що тиск в гальмовому циліндрі 0,38-04 МПа (3,8-4,0 кг с/см2), привести в дію ручне гальмо, зняти і взяти з собою реверсивну рукоятку і закрити зовнішні вхідні двері і вікна.

При необхідності слід підкласти під колісні пари з протилежних боків гальмівні башмаки.

Перелік станцій і колій, на яких слід підкладати гальмівні башмаки під тепловоз, встановлюється в інструкції підприємства.

3.20.3. Заміну гальмівних колодок слід проводити при технічному обслуговуванні тепловоза (ТО-2) разом з робітниками пункту технічного обслуговування чи при прийманні та здачі тепловоза зі змінним машиністом.

3.20.4. При раптовому погіршенні стану здоров`я в дорозі слідування чи виникненні аварійних ситуацій, які загрожують безпеці руху і безпеці працюючих на залізничних коліях і рухомому складі, слід прийняти заходи до негайної зупинки поїзда, повідомити про те, що трапилося, по радіозв`язку чергового по станції та домовитись про подальші дії.

3.21. Забороняється підніматися на покрівлю тепловоза, що знаходиться на електрифікованих ділянках, до відключення і заземлення проводів контактної мережі.

3.22. Забороняється підніматися на покрівлю тепловоза для виконання ремонтних робіт у межах охоронних зон повітряних ліній електропередач, що перетинають колію.

3.23. При необхідності огляду і ремонту покрівельного обладнання тепловоза на електрифікованому перегоні машиніст повинен:

3.23.1. Запросити по рації у енергодиспетчера прибуття працівників району контактної мережі.

3.23.2. Перевести реверсивну рукоятку в нейтральне положення і вийняти ключі блокування пульта управління. Вони мають знаходитися у машиніста на весь час огляду і ремонту.

3,23.3. Загальмувати тепловоз автоматичними і ручними гальмами. При необхідності підкласти під колеса гальмові башмаки.

Контактну мережу заземлюють працівники району контактної мережі за наказом енергодиспетчера.

3.23.4. Про виконання відключення і заземлення контактної мережі працівник району контактної мережі видає машиністові довідку з зазначенням часу відключення. До одержання довідки підніматися на покрівлю тепловоза забороняється.

3.24. Забороняється експлуатувати тепловоз з пошкодженими (що встановлюється візуально) чи відсутніми:

3.24.1. Блокуючими пристроями дверей (штор) високовольтних шаф, ящиків, панелей пульта управління, легко знімних огорож електричних машин з напругою вище 42 В змінного струму і вище 110 В постійного струму.

3.24.2. Заземленнями металевих кожухів електрообладнання.

3.24.3. Огорожами конструкцій для кріплення струмопровідних частин.

3.24.4. Ізоляцією електропроводів.

3.24.5. Огорожами механічного обладнання.

3.24.6. Приладами сигналізації за наявності напруги у високовольтній камері.

3.24.7. Діелектричними рукавичками і килимками.

3.24.8. Знаками безпеки та попереджувальними написами.

3.25. При загальмованому тепловозі можна виконувати:

3.25.1. Контролювати справність дії автостопа.

3.25.2. Перевіряти наявність і справність блокуючих пристроїв, засобів захисту, сигнальних пристроїв і протипожежного обладнання.

Заходити в високовольтну камеру можна тільки при заглушеному дизелі.

3.25.3. Контролювати правильність зчеплення тепловоза з першим вагоном потяга.

3.25.4. Заряджати гальмівну магістраль стиснутим повітрям.

3.25.5. Протирати скло, обтирати нижню і лобову частини кузова, проводити прибирання кабіни машиніста і машинного відділення.

3.25.6. Замінити перегорілі лампи в кабіни машиніста, машинному відділенні, під кузовом тепловоза, лампу прожектора (з кабіни) слід при знеструмлених ланцюгах освітлення.

3.25.7. Замінити в ланцюгах управління запобіжники.

3.25.8. Оглянути механічне і гальмівне обладнання, виконувати його кріплення.

3.26. При підійманні на тепловоз і сході з нього слід знаходитись обличчям до ступіней і триматись руками за поручні.

3.27. При знаходженні на залізничних коліях слід дотримуватись наступних вимог:

3.27.1. Проходити вздовж колії по узбіччю чи посередині між коліями, звертаючи увагу на локомотиви, які рухаються по суміжних коліях.

3.27.2. Переходити колії під прямим кутом, переступаючи через рейки, впевнившись, що в цьому місці нема рухомих локомотивів на небезпечній відстані.

3.27.3. Перед переходом колії, зайнятої рухомим складом, по перехідних площадках вагонів треба впевнитись, що в цьому місці нема рухомих локомотивів чи вагонів.

3.27.4. При сході з перехідної площадки слід триматись за поручні і розташовуватись обличчям до вагона, впевнившись у відсутності перешкод до сходу.

3.27.5. Проходити між розчепленими вагонами, локомотивами, електросекціями і секціями локомотивів можна, якщо відстань між їх автозчепками не менше 10 м.

3.27.6. Обходити групу вагонів чи локомотиви, які стоять на коліях, слід на відстані не менше 5 м від автозчеп.

3.28. Забороняється:

3.28.1. Ставати чи сідати на рейки, ставати між гостряком і рамною рейкою чи в жолоб з хрестовинами рухомих серцевин стрілочних переводів.

3.28.3. Знаходитись на підніжках, сходах та інших зовнішніх частинах тепловоза під час руху.

3.28.3. Переходити колію по стрілочних переводах.

3.28.4. Переходити (перебігати) через колії перед рухомим складом, що наближається.

3.28.5. Підлізати під рухомий склад і влізати на автозчеп при переході через колію.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

5.1. Після закінчення роботи тепловоз, що прибув у депо, необхідно загальмувати ручним гальмом, зупинити дизель-генератор, знеструмити всі електричні кола, вимкнути рубильник акумуляторної батареї, замкнути тепловоз і здати ключі в установленому порядку.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Аварійна ситуація може виникнути в разі не спрацювання блокуючих пристроїв, виходу з ладу дизеля, ураження електричним струмом, погіршення стану здоров`я та у інших випадках, які загрожують безпеці руху і безпеці працюючим на залізничній колії.

5.2. При виникненні такої ситуації слід негайно зупинити тепловоз і по радіозв`язку повідомити про те, що сталося, чергового по станції, узгодивши з ним подальші дії.

5.3. Якщо є потерпіли, надавати їм першу медичну допомогу.

5.4. Надання першої медичної допомоги:

5.4.1. Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.

При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення - відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.

При відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати “швидку медичну допомогу”.

5.4.2. Перша допомога при пораненні.

Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев`язочний матеріал, що міститься у ньому, на рану і зав`язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев`язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку тощо. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька крапель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

5.4.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев`язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку.

При підозрінні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5.4.4. Надання першої допомоги при опіках кислотами і лугами.

При попаданні кислоти або лугу на шкіру ушкоджені ділянки необхідно ретельно промити цівкою води на протязі 15-20 хвилин, після цього пошкоджену кислотою поверхню обмити 5%-ним розчином питної соди, а обпечену лугом -3%-ним розчином борної кислоти або розчином оцтової кислоти.


РОЗДІЛ III

← Предыдущая страница | Следующая страница →