Поделиться Поделиться

Загальні обов'язкипрацівниківміжгалузевогопромислового залізничного транспорту.

1. Загальні положення

1.1. Дія інструкції поширюється на всі підрозділи підприємства.

1.2. Інструкція розроблена на основі ДНАОП 0.00-8.03-93 “Порядок опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві”, ДНАОП 0.00-4.15-98 “Положення про розробку інструкцій з охорони праці”, ДНАОП 0.00-4.12-99 “Типове положення про навчання з питань охорони праці”.

1.3. За даною інструкцією машиніст (помічник машиніста) тепловоза (далі - машиніст) інструктується перед початком роботи (первинний інструктаж), а потім через кожні 3 місяці (повторний інструктаж).

Результати інструктажу заносяться до «Журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці», в журналі після проходження інструктажу повинні бути підписи особи, яка інструктує, та машиніста.

1.4. Власник повинен застрахувати машиніста від нещасних випадків та професійних захворювань. В разі пошкодження здоров`я машиніста з вини власника він (машиніст) має право на відшкодування заподіяної йому шкоди.

1.5. За невиконання даної інструкції машиніст (помічник машиніста) несуть дисциплінарну, матеріальну, адміністративну та кримінальну відповідальність.

1.6. До самостійної роботи машиністом (помічником машиніста) тепловоза допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичне обстеження і не мають медичних протипоказань, спеціальне навчання і мають відповідне посвідчення, вступний інструктаж, інструктаж на робочому місці та інструктаж з пожежної безпеки.

1.7. Перевірку знань з охорони праці машиніст (помічник машиніста) тепловоза проходить один раз на рік.

1.8. Машиніст тепловоза повинен мати групу з електробезпеки не нижче IV.

1.9. Помічник машиніста тепловоза при стажі роботи більше 3-х років повинен мати групу з електробезпеки не нижче IV; при стажі роботи до 3-х років - не нижче ІІІ.

1.10. Склад локомотивних бригад встановлюється власником підприємства (за винятком пасажирських поїздів).

1.11. Основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори, які діють на машиніста (помічника машиніста) тепловоза:

1.11.1. Рухомі частини обладнання тепловоза.

1.11.2. Підвищені або знижені температури поверхні вузлів і агрегатів тепловоза.

1.11.3. Підвищені рівні шуму, вібрації, інфразвуку на робочих місцях.

1.11.4. Підвищена або знижена температура та вологість повітря робочої зони.

1.11.5. Підвищена швидкість руху повітря.

1.11.6. Підвищене значення напруги в електричному колі.

1.11.7. Напруженість електромагнітних коливань.

1.11.8. Недостатня освітленість робочої зони.

1.11.9. Знижена контрастність.

1.11.10. Раптове пошкодження кабіни машиніста від ударів із вантажем, що вийшов із габариту зустрічного поїзда, чи з частинами колійних машин, зруйнованих елементів контактної мережі, штучних споруд залізниці тощо.

1.11.11. Перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин, а також пилу.

1.11.12. Нервово-психічні перевантаження з розумовим перенапруженням на фоні монотонної праці з періодичними емоційними стресами.

1.12. На маневрових роботах машиніст (помічник машиніста) тепловоза забезпечуються спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту: костюм бавовняний, рукавиці комбіновані, окуляри захисні; взимку додатково: костюм бавовняний на теплій підкладці, валянці.

1.13. Кожухи електричних приладів, апаратів і корпусів допоміжних машин, до яких можливий дотик обслуговуючого персоналу, мають бути заземлені.

Рухомий склад

1.14. На кожному тепловозі мають бути такі засоби індивідуального захисту:

1.14.1. Діелектричні рукавички на напругу вище 1000 В (одна пара на працівника локомотивної бригади),

1.14.2. Діелектричні килимки (два - на односекційний локомотив, один - на секцію двосекційного локомотива).

1.14.3. Штанги для заземлення первинної обмотки тягового трансформатора (тільки для тягового двигуна змінного струму - одна на секцію локомотива).

1.14.4. Штанги ізолюючі для відключення роз`єднувачів тягових двигунів (одна на секцію локомотива).

1.14.5. Три пари шумоізолюючих навушників.

1.15. Тепловоз має бути забезпечений установками пожежегасіння, вогнегасниками і протипожежним обладнанням у встановленому порядку.

1.16. Наявність і стан інструменту і засобів індивідуального захисту потрібно перевіряти при кожному ТО, всіх видах поточного ремонту, а також при прийманні і здаванні локомотива бригадами.

1.17. Секція багатосекційного локомотива, що використовується для маневрової або поїзної роботи, має бути обладнана прожекторами з обох боків згідно з вимогами Інструкції з сигналізації на залізницях України.

1.18. Маневрові локомотиви необхідно обладнати механізмом розчеплення з вагоном з дистанційним управлінням із кабіни машиніста.

1.19. Лобові та бокові вікна, вхідні двері в кабіну мають бути в справному стані, щільно зачинятися (мати надійні фіксатори і замки, хороше ущільнення).

1.20. Подушки сидіння крісла, механізм установки висоти сидіння, підлокітники мають бути в справному стані. Крісло повинно мати надійну фіксацію з підлогою кабіни і регулюватися з урахуванням індивідуальних антропометричних характеристик людини.

1.21. Вікна кабіни повинні мати шибки відповідно до технічних умов без тріщин і механічних пошкоджень. На випадок руйнування на шляху прямування лобового вікна кабіни машиніста на тепловозі повинен бути спеціальний щит для закриття отвору, що виник.

1.22. Склоочисники кабіни необхідно утримувати в справному стані. У вимкненому положенні вони не повинні заважати нормальному огляду шляху, що лежить попереду.

1.23. На тепловозі, обладнаному скло обігрівачами повинна забезпечуватися їх надійна робота.

1.24. Лобові вікна кабіни повинні бути оснащені справними сонцезахисними екранами за ГОСТ 12.2.056-81 або світлофільтрами на раніше випущених локомотивах.

1.25. На кабінах з обох боків зовні перед висувними боковими вікнами повинні бути встановлені дзеркала зворотного виду.

1.26. Перед висувними вікнами кабіни треба встановити повторні запобіжні вітрові щитки, над вікнами - жолобки для стоку дощової води (для маневрових локомотивів - козирки шириною 100-150 мм).

1.27. Системи загального і місцевого освітлення кабіни, пульта і машинного відділення повинні бути в справному стані, працювати у встановлених режимах і мати штатне число електроламп і ковпачків світлофільтрів.

1.28. Забороняється довільна заміна потужності електроламп, арматури джерел світла і світлофільтрів.

1.29. Стійка апаратури дистанційного управління повинна мати штатне підсвічування від загального освітлення машинного відділення. Швидкостеміри і швидкостемірні стрічки повинні мати штатне чи додаткове підсвічування.

1.30. Підлога, стіни і стеля кабіни і машинного відділення після ремонту чи ТО мають бути відновлені, ущільнені, особливо в місцях введення трубопроводів і органів управління. Підлогу кабіни слід покрити лінолеумом.

1.31. Відкриті частини опалювальних пристроїв, що мають температуру вище 45°С, повинні мати огорожу.

1.32. Установки кондиціювання повітря, опалювально-вентиляційні пристрої необхідно утримувати в дієздатному стані.

1.33. На тепловозі, обладнаному системами автоматичної підтримки температури повітря, при роботі опалювально-вентиляційної установки і кондиціонера температура повітря в кабіні має підтримуватися в холодний період року в межах 22±2°С, а в теплий період - 24+2°С. При температурі зовнішнього повітря вище 35°С температура в кабіні повинна бути на 10-12°С нижче температури навколишнього середовища.

1.34. Час досягнення заданого значення температури повітря в кабіні після увімкнення кондиціонера не повинен перевищувати 12 хв.

1.35. На тепловозі, обладнаному тільки опалювально-вентиляційними установками, в літній час має бути забезпечена подача в кабіни локомотива зовнішнього повітря при відключеному нагрівачеві калорифера.

1.36. Люки і рефлектори природної вентиляції повинні регулюватися, мати надійне ущільнення і не пропускати холодне повітря в зимовий період року.

1.37. Кольорове оформлення агрегатів і елементів тепловоза, що впливає на безпеку праці та руху, має бути виконане згідно з ГОСТ 12.2.056-81.

1.38. Санітарно-побутові прилади тепловоза повинні бути у справному стані і відповідати заводській штатній установці.

1.39. Шафа для схову одягу повинна мати необхідне число гачків. Не слід захаращувати її сторонніми предметами. У кабінах, не обладнаних шафами для одягу, повинна бути вішалка з полицею для головних уборів і гачками для верхнього одягу.

1.40. Холодильник для зберігання продуктів харчування локомотивних бригад необхідно утримувати в дієздатному стані.

1.41. У кабіні машиніста мають бути місця (або гнізда) для розміщення двох термосів.

1.42. Тепловоз, що має в колах управління напругу 42 В і вище, має бути оснащений для підігрівання їжі спеціальною електроплиткою з пристроєм для її підключення (розеткою).

1.43. Санітарний вузол (умивальник, унітаз та інші пристрої побутового призначення) на тепловозі слід утримувати у чистоті. Баки з водою повинні мати пристрої для обігрівання.

1.44. У кабіні машиніста слід установити попільнички.

1.45. На локомотиві повинна бути шафа для зберігання аптечки з набором медикаментів для надання першої долікарняної допомоги та з інструкцією по її наданню.

1.46. На маневрових локомотивах, призначених для обслуговування одним машиністом, додатково за допомогою дистанційного управління має забезпечуватися:

1.46.1. Екстрене гальмування.

1.46.2. Екстрена зупинка дизеля.

1.46.3. Зміна напряму руху локомотива.

1.46.4. Зміна швидкісного режиму дизеля.

1.46.5. Подача піску під колісні пари.

1.46.6. Додатково повинні бути встановлені:

1.46.6.1. Манометр тиску повітря в циліндрах.

1.46.6.2. Кнопки управління переднім і заднім автозчепами.

1.46.6.3. Кран допоміжного гальма.

1.46.6.4. Пульт управління радіостанцією.

1.46.6.5. Світлова сигналізація скиду навантаження.

1.47. Зазначені прилади і сигналізатори повинні бути розташовані на другому пульті управління чи переносному пульті дистанційного управління локомотивом. З зовнішніх бічних сторін кабіни мають бути встановлені світильники з оранжевими світлофільтрами для сигналізації місця знаходження машиніста і дзеркала зворотного виду. Увімкнення відповідного світильника має бути автоматичним при зміні пульта управління, а дзеркала повинні забезпечувати огляд зони маневрової роботи локомотива.

1.48. Перелік додаткових приладів і устаткування, що установлюються на локомотивах для обслуговування одним машиністом, має бути узгоджений з органами державного нагляду за безпекою руху та охороною праці.

1.49. Порядок обладнання локомотивів приладами, що забезпечують їх обслуговування одним машиністом, визначається Міністерством транспорту України у встановленому порядку.

1.50. Весь інструмент на тепловозі завжди повинен бути чистим і справним.

1.51. Машиніст (помічник машиніста) повинен:

1.51.1. Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку.

1.51.2. Знати інструкцію з сигналізації на залізницях України.

1.51.3. Виконувати тільки ту роботу, яка доручена керівником та по якій він проінструктований.

1.51.4. Не допускати сторонніх осіб на своє робоче місце.

1.51.5. Не виконувати вказівок, які суперечать правилам охорони праці.

1.51.6. Користуватись спецодягом та засобами індивідуального захисту.

1.51.7. Вміти надавати першу медичну допомогу потерпілим від нещасних випадків.

1.51.8. Вміти користуватись первинними засобами пожежегасіння.

1.51.9. Не захаращувати своє робоче місце.

1.52. За виконання даної інструкції помічником машиніста відповідальність несе машиніст тепловоза.

1.53. На тепловозі, що експлуатується, мають бути нанесені знаки безпеки праці:

1.54.1. "ОБЕРЕЖНО! ЕЛЕКТРИЧНА НАПРУГА" в місцях, де можливе ураження електричним струмом, - на остовах допоміжних машин, розміщених поза високовольтної камери, а також на дверях і щитах високовольтної камери.

1.54.2. "НЕ ПІДНІМАТИСЯ НА ПОКРІВЛЮ ПІД КОНТАКТНИМ ПРОВОДОМ" - біля сходів, що ведуть на покрівлю.

1.54.3. Інші необхідні знаки безпеки.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Локомотивна бригада перед заступанням на роботу повинна пройти передрейсовий медичний огляд.

← Предыдущая страница | Следующая страница →