Поделиться Поделиться

Клас Сцифоїдні медузи Scyphozoa.

Сцифомедузи – виключно морські тварини різного розміру – від декількох сантиметрів – до 2м у діаметрі купола та довжиною щупалець до 30м (рис. 7). Тіло сцифоїдної медузи (купол) має форму парасольки або дзвона. У центрі нижнього боку купола знаходиться ротовий отвір, оточений ротовими лопотями, по краях — щупальця, рясно вкриті жалкими клітинами. Деякі щупальця медуз видозмінюються, сильно зменшуються в розмірах і несуть органи чуттів ропалії, що містять вічка (світлочутливі органи) і статоцисти (органи рівноваги).

Клас Сцифоїдні медузи Scyphozoa. - Инвестирование - 1

Рис. 7.Будова медузи Rhizostoma pulmo.

Рот веде до шлунку, який має чотири бічні вирости (радіальні канали), які часто відкриваються в замкнений кільцевий канал, що йде по периферії парасольки. Оскільки канали утворюють систему, що має функції перетравлення та транспорту вона називається гастроваскулярною.

Нервова система сцифоїдних дифузного типу. У ділянці щупалець спостерігається концентрація нервових клітин.

Більшість сцифомедуз живляться різноманітними тваринами планктону: черв’яками, рачками, дрібною рибою, - коренероті медузи живляться мікроскопчними їстивними часточками, що втягують разом з водою.

Життєвий цикл (рис. 8). Сцифомедузи здебільшого різностатеві. Статеві залози формуються під радіальними каналами другого порядку в енто­дермі. Дозрілі статеві клітини виводяться назовні через рот, про­риваючи стінки радіальних каналів. Запліднення відбувається у воді. В результаті повного і рівномірного дроблення утворюється ли­чинка – планула. Деякий час така личинка вільно плаває, потім опускається на дно, до якого прикріплюється переднім кінцем і пе­ретворюється в поліп – сцифістому. Поліпи сцифоїдних ведуть прикріплений спосіб життя і не утворюють колоній. Сцифістома має здатність до бокового і кільцевого брунькування. Внаслідок бокового брунькування утворюються нові сцифістоми, але головним є кільцеве брунькування, або стробіляція, в результаті чого утворюються медузи. Молоді медузи, що відірвалися від поліпа, називаються ефірами. Від дорослої вони відрізняються деяким спрощенням будови – статевих залоз немає, радіальних каналів буває лише чотири. Вони рухливі, активно живляться, ростуть і незабаром перетворюються на дорослих медуз.

Клас Сцифоїдні медузи Scyphozoa. - Инвестирование - 2

Рис. 8. Життєвий цикл вухастої медузи Aurelia aurita.

Отже, у сцифомедуз добре виражене чергування поколінь. Медузоїдна стадія у них є основною стадією, а поліпоїдна (у вигляді сцифістоми) тільки тимчасова і короткотермінова.

Сцифомедузи рухаються за допомогою досить частих скорочень дзвона (до 140 за хвилину). Медузи живуть у різних температурних умовах верхніх шарів води, але є глибоководні форми. Деякі сцифомедузи споживаються у їжу і служать об’єктами промислу. Ядовита речовина деяких має паралітичну дію для людини та може викликати сильні опіки шкіри.

← Предыдущая страница | Следующая страница →