Поделиться Поделиться

Шпилька М24х110.56 ГОСТ 22034-76.

Гайки

Гайкою називається виріб, що має отвір із різьбою для нагвинчування на болт або шпильку.

Залежно від призначення та умов експлуатації гайки бувають шестигранні, шестигранні прорізні й корончасті, гайки-баранці, круглі шліцьові, ковпачкові, квадратні та ін.

Найширше застосування отримали шестигранні гайки (рис. 7), що випускаються в одному, двох і трьох виконаннях (рис. 8), підвищеної, нормальної і грубої точності (класів точності А, Ві С відповідно), нормальної висоти, низькі (застосовуються при незначних осьових зусиллях), високі і особливо високі (застосовуються за умови, що їх потрібно часто відгвинчувати і загвин-чувати), з нормальним або зменшеним розміром "під ключ", з великим або дрібним кроком, з полями допуску різьби 6Н і 7Н.

Рис. 7. Рис. 8.

В умовному позначенні гайок вказують:

1) найменування деталі; 2) виконання (виконання 1 не вказують); 3) діаметр різьби; 4) крок різьби (вказують лише для дрібної різьби); 5) поле допуску різьби (допуск 7Нне вказують); 6) клас міцності; 7) марку сталі або сплаву (вказують лише для класів міцності 10 і вище); 8) позначення виду покриття; 9) товщину покриття; 10) номер стандарту.

Приклади умовного позначення шестигранних гайок нормальної точності .

1. Гайка виконання 2, з діаметром різьби d= 16мм, з дрібним кроком різьби Р =1,5 мм, з полем допуску 6Н, класу міцності 5, покриття 01, товщина 6 мкм:

Гайка 2М16х1,5-6Н.5.016 ГОСТ 5915-70;

2. Гайка виконання 1, з різьбою М20 і великим кроком, полем допуску 7Н,класу міцності 5, без покриття:

Гайка М20.5 ГОСТ 5915-70.

Шайби

Шайба деталь яка підкладається під гайку або головку болта (гвинта) в нарізних з'єднаннях.

Шайби призначені для захисту поверхні скріплюваної деталі від зминання, для відвернення небезпеки самовідкручування гайок, болтів, гвинтів і рівномірного розподілу тиску на з'єднувальні деталі.

За призначенням і формою шайби поділяють на круглі, пружинисті, квадратні, сферичні, швидкознімні, косі та ін.

Круглі шайби поділяють на нормальні, збільшені та зменшені. Вони виконуються без фаски (виконання 1) і з фаскою (виконання 2) (рис. 9).

Пружиниста шайба являє собою сталеве кільце з прорізом і розведеними в різні боки кінцями (рис. 10). Використовується для запобігання самовідгвинчуванню гайок і гвинтів під час ударів і вібрацій. При загвинчуванні гайки така шайба деформується, але запобігає відгвинчуванню гайки гострим краєм, який врізається в нижню поверхню гайки, причому за рахунок сил пружності це зусилля є величиною сталою.

Сферичні шайби ліквідовують перекос шпильки або болта при зміні положення частини з'єднуваних деталей (рис. 11).

Косі шайби застосовують для вирівнювання ухилів полиць швелерів і двотаврових балок. Шайби виготовляються за розміром діаметра стрижня кріпильної деталі. Так, при діаметрі різьби болта чи шпильки d =16 мм номінальний діаметр отвору шайби дорівнює 17мм.

Рис. 9 Рис10 Рис. 11

Нижче наведено приклади умовного позначення круглої шайби, виконання 2, для болта з діаметром стрижня 12 мм, з матеріалу групи 01, покриття 09 (цинкове), товщина покриття 6 мкм:

Шайба 2.12.01.096 ГОСТ 11371-78.

Те ж, але виконання 1, без покриття:

Шайба 12.01 ГОСТ 11371-78.

Приклад умовного позначення пружинистої шайби для болта з діаметром стрижня 12 мм, марки матеріалу 3X13, вид покриття 09, товщина покриття 6 мкм:

Шайба 12.ЗХ13.096 ГОСТ 6402-70.

Порядок виконання роботи

Завдання 1:

Виконати креслення деталі з елементами різьби. На кресленні деталі:

а) поєднати половину вигляду з половиною розрізу;

б) розміри елементів деталі взяти згідно з варіантом з табл.1;

в) на зовнішній циліндричній поверхні діаметром Dзобразити зовнішню різьбу довжиною l0згідно з варіантом;

г) у циліндричному отворі діаметром dзобразити внутрішню різьбу згідно з варіантом;

д) зобразити зовнішню 3 х 45° та внутрішню 2 х 45° фаски;

є) нанести всі потрібні розміри.

Завдання 2:

Розписати структуру умовного позначення стандартного кріпильного виробу.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 3:

Виконати креслення стандартних кріпильних деталей за їхніми дійсними розмірами.

1. Виконати креслення кріпильного виробу згідно умови варіанту.

2. Нанести на кресленні потрібні розміри. При цьому замість умовних літерних позначень, взятих з таблиць, проставити цифрові значення розмірів згідно з варіантом.

3. Над зображенням виробу написати його умовне позначення.

4. Зауваження:

- креслення болта має мати два вигляди – головний і вигляд зліва;

- креслення гвинта має складатися з одного вигляду;

- креслення шпильки має складатися з одного вигляду;

- креслення гайки має мати два вигляди – головний і вигляд зліва.

Контрольні запитання

  1. Як класифікують різьбу за її ознаками? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  2. Як умовно зображують різьбу на стрижні? в отворі? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  3. Що таке болт і за якими ознаками розрізняють болти? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  4. За якими ознаками поділяють кріпильні гвинти і як їх умовно позначають на кресленні? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Висновок: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

← Предыдущая страница | Следующая страница →