Поделиться Поделиться

Скільки й через що коштують глибинні інтерв'ю? Що зменшує їхню вартість?

Зазвичай на момент звернення до фахівців у замовника:

• також немає переліку респондентів (тобто осіб, які дадуть інтерв'ю для дослідження);

• також немає ґайду для розмови з респондентами.

І зазвичай замовник очікує, що дослідники здійснять аналіз усіх інтерв'ю. У такому разі окрім вартості проведення та транскрибування інтерв'ю потрібно запланувати такі статті витрат.

Формування критеріїв відбору респондентів (зі скількома людьми яких категорій потрібно взяти інтерв'ю) та рекрутування учасників дослідження. Причому в деяких дослідженнях потрібних респондентів знайти важко, тож на це піде чимало часу та зусиль.

■ Формування ґайду, зокрема його апробацію. Під апробацією в цьому контексті розуміють уважне прочитання ґайду певною кількістю фахівців та потенційних інформантів і надання відгуків відносно нього. За її результатами вносять зміни. Інколи в рамках апробації також проводять тестові інтерв'ю за ґайдом, проте така практика не є поширеною. Вартість формування ґайду залежить від того, наскільки складне дослідження та наскільки ретельна апробація ґайду необхідна.

■ Аналіз інтерв'ю буває кількісний чи якісний. Знову-таки залежно від рівня складності дослідження та запланованого аналізу вартість може істотно різнитися.

Серед дослідницьких компаній вартість одного глибинного інтерв'ю, проведеного при зустрічі (не телефоном), здебільшого становить від 1000 грн. На жаль, в Україні така економічна ситуація, що деякі люди отримують місячну зарплату чи пенсію такого самого рівня. Через те, на перший погляд, вартість глибинного інтерв'ю може видатися просто колосальною та може скластися оманливе враження, що дослідницькі центри отримують надприбутки.

Є дві ключові причини, з яких вартість є саме такою. По- перше, вона справді включає чимало витрат, що буде докладно пояснено нижче. По-друге, в Україні є значний розрив у рівні цін та заробітних плат поміж великими містами та багатьма іншими населеними пунктами. Дослідницькі компанії розташовані здебільшого у великих містах і мусять сплачувати оренду офісу, заробітну плату працівникам тощо на відповідному рівні. У багатьох містах лише за оренду квартири людина сплачує кілька тисяч гривень щомісяця.

Таким чином, через що вартість саме така та з чого вона складається?

1. Потрібно домовитися з респондентом про інтерв'ю, завчасно приїхати в зручне місце та в зручний для респондента час. Саме інтерв'ю може тривати і годину, і дві, а в деяких випадках також довше. У рідкісних випадках інтерв'ю може тривати і цілий день: деякі дослідження дійсно вимагають саме такого тривалого спілкування.

2. Вартість може передбачати компенсацію респондентові за витрачений час, тобто певну плату чи подарунок, що заохотить людину взяти участь у дослідженні та витратити на розмову кілька годин.

3. Потрібно транскрибувати інтерв'ю, тобто підготувати текст розмови, котрий потім аналізуватимуть разом з іншими інтерв'ю. Зазвичай транскрибування 1 години інтерв'ю займає 5-8 годин, коли запис є чітким, без фонового шуму, що заважає прослуховуванню. Є різні типи транскриптів. Коли потрібно зафіксувати кожне слово (з усіма повторами, словами-паразитами) та також й позначити інтонації, тривалість паузи, то транскрибування 1 години може зайняти навіть більше часу (наприклад, 10-12 годин). Коли дозволено не включати до транскрипту ремарки, що не стосуються теми, повтори, емоції та паузи, то можливе дещо швидше транскрибування.

4. Можливо, замовник бажає мати для кожного інтерв'ю і транскрипт, і підсумок (звіт, аналіз) – це збільшить вартість одного інтерв'ю.

5. Окрім того, дослідницька компанія мусить закласти у вартість певний відсоток на покриття її адміністративних витрат, про які вже йшлося вище в підрозділі "З ким співпрацювати – дослідницькою агенцією чи окремим фахівцем?".

Таким чином, на глибинне інтерв'ю та його транскрибування, імовірно, буде витрачено від 12 до 24 людино-годин робочого часу (1,5-3 повноцінних робочих дні). При цьому потрібно оплатити проїзд до місця інтерв'ю, сплатити податки, запланувати певний відсоток на адміністративні витрати та прибуток компанії. Коли скласти всі дані витрати, стає зрозумілим, що зумовлює типову вартість від 1000 грн за одне інтерв'ю.

Проте фахове глибинне інтерв'ю може коштувати й дешевше. Вартість глибинного інтерв'ю буде меншою, коли:

• інтерв'ю телефонне чи в мережі Інтернет, а не при зустрічі;

• інтерв'ю при зустрічі, проте респондент розташований близько й вартість проїзду низька (чим менше фінансових і часових витрат на проїзд, тим нижча вартість інтерв'ю);

• інтерв'ю не передбачає компенсації/подарунка респондентові;

• середня тривалість інтерв'ю невелика (чим менша очікувана середня тривалість, тим нижча вартість);

• немає потреби в транскрибуванні, достатньо підсумку/звіту відносно кожного інтерв'ю (чим менший очікуваний обсяг звіту відносно кожного інтерв'ю, тим нижча вартість).

Похожие статьи