Поделиться Поделиться

Сенс творчого піднесення

Чи може виконавець, здатний лише до механічної роботи, переживати так само стан натхнення, як і творець?

Звичайно. Коли енергія творчої людини виснажена, умиротворення для неї - подарунок долі. Проте варто її енергії ледь-ледь відновитися і нагромадитися, як вона відчує неспокій: в душі виникне напруження, почуття затягнутої пружини, прагнення до творчої дії. Від заспокоєння не лишається й сліду. Озираючись, вона думає: та що це зі мною таке сталося? Може, я нездужала? Чи щось з головою сталося?

Творча людина дискомфорту не боїться, через те в комфорті вона повністю розслаблена. Позитивну інформацію вона отримує ззовні, проте споживче "натхнення" переживає всередині себе.

За рахунок чого? За рахунок нагромадження енергії. Вона почуває те саме блаженство, ту саму ейфорію від переживання: щось нове визріває в ній, прибуває енергія, повертається втрачена душею територія ноосфери, і її "натхнення" при цьому - радісне передчуття завтрашньої дії.

Як довго творча людина задовольняється цим "натхненням"?

Доки її механізм творчості не прийде до норми. Ледве це станеться - найближчий же дискомфорт своїм уколом будить її. І творець, навіть не встигнувши протерти як слід очі, починає діяти - розв'язувати задачі, які захопили його.

Дрібну задачу творець розв'язує мимохідь - ніби комара ляснув. Чи отримає він винагороду - переживання натхнення? Ні. Задоволення -можливо. Задачу більш масштабну - і більш енергоємну - він може розв'язувати довго, неабияк попотіє над нею. У фіналі цього процесу творець не може бути щасливим - адже він так багато вклав енергії, що йому нема чим наповнювати це грандіозне почуття.

Звідси висновок: щоби спалахнуло натхнення в процесі творчості, повинен бути залучений увесь наявний потенціал, і в кінці творчого процесу енергії повинно бути більше, ніж на початку дії.

Щоби осягнути процес переживання натхнення, потрібно відповісти на три запитання: 1) що це за дія, яка залучає до роботи всю наявну енергію людини? 2) з яких джерел надходить енергія, не тільки компенсуючи витрати, а й забезпечуючи її приріст? 3) в яких ємностях акумулюється надлишкова енергія?

Перше запитання найпростіше, відповідь на нього вам уже відома, проте для тих, хто міркує (і згадує) поволі, нагадаємо: знову йдеться про механізм натхнення.

Натхнення "охоплює людину повністю"; і тільки завдяки цьому вона однією дією, приступом упорається з роботою, на якому за іншого режиму роботи можуть витрачатися місяці, а то й роки, а результат однаково буде менш переконливим. Через що? Через те що натхнення гарантує найвищу якість роботи механізму творчості, якої неможливо досягти шляхом рутинної роботи, пролитим під час роботи потом.

Наша порада - неодмінно обміркуйте цю проблему.

Спробуйте це пережити. Спробуйте уявити процес натхнення, коли весь світ - і завжди ваше життя - потрапляє у фокус, в одну точку, і не залишається для вас нічого - ні минулого, ні майбутнього, ні навіть сьогодення; ні вас самого! Ні навіть предмета, з яким ви працюєте! -тільки дія. Весь світ сфокусований у дії. Ось стан вашого справжнього буття. Це-дія!

З яких джерел надходить енергія і як здобувається її приріст?

Відповісти на це запитання вам навряд чи вдасться. Проте коли ви поміркуєте (хоча б декілька днів!), заглиблюючись в кожне слово запитання, а потім порівняєте свою відповідь з нашою, - ви відразу зрозумієте концепцію механізму творчості. Вона є: чи 1) знанням, чи 2) принципом самопізнання, чи 3) інструментом творчості. Тепер відповідь.

Оскільки натхнення - це процес, при якому поетична душа людини відкрита в нескінченність, то джерел енергії повинно бути три: 1) вибух, що руйнує стереотипи і породжує плоди; 2) обжинки (збирання плодів); 3) розподіл плодів по засіках - робота розуму.

Перше - натхнення; друге - опанування нової території; третє - наведення на ній ладу.

Вибух натхнення відбувається через те, що зливаються відоме і невідоме - ми і предмет. Що руйнується? Стереотип. Усе примарно відоме розривається на дві частини: відоме і справді невідоме. Також один крок у роботі думки - і у невідомому відкривається задача.

Крізь утворений пролом ми зливаємося з предметом і обробляємо його за власною міркою (ми поки що не говоримо про її якість: гармонійна вона чи гармонія її порушена) за рахунок його енергії.

Післядія натхнення - друге джерело енергії. Через пролом у невідомому відкрилася нова територія, невідоме перетворено на відоме, межу якого ми поки що не бачимо, проте відчуваємо: на обрії промайне більш потужне невідоме.

Стоячи перед проломом і оглядаючи нову територію ноосфери, ми раптом усвідомлюємо, що почуваємося вільними! (Повторюємо: справжню свободу ми переживаємо тільки під час натхнення; саме переживання, почування її нам не дається, через те що під час натхнення поміж нами і предметом немає дистанції - ми одне, а коли немає дистанції - немає і почуття.)

У проломі поміж невідомими берегами нам відкривається величезна кількість інформації. Проте в цю мить ми навіть не намагаємось її аналізувати. Ми живемо почуттям свободи, почуттям нової території. Дані почуття наповнюють нас енергією, роздіймають нас енергією - і ми щасливі.

Свобода - це стан душі, коли ми зруйнували стереотип мислення, дій чи звички і віддалися вільній течії творчого процесу. Таким чином, свобода - процес.

Нова інформація, якому відкрила людина, - третє джерело енергії. Коли хвиля енергії почуттів ущухла. Це відбувається в міру того, як почуття перетворюються на міркування, що, як ви розумієте, є стереотипами - ними ми помічаємо, огороджуємо межі нової території. Ми отримуємо можливість усвідомити нову інформацію. А оскільки цю інформацію створили ми самі, то вона відкриває нам шлях до колосальної енергії - ось де витоки третьої енергетичної хвилі!

Коли подивимося на даний процес збоку, то виявимо обов'язкову післядію натхнення; немовби хвіст комети, ядром якої був процес розв'язання задачі - свобода як його наслідок. Всередині нас це переживається як спокій. Нам комфортно; наша енергія врівноважена з нашою територією - ламати стереотипи, шукати щось поза нами немає потреби. Проте для збереження комфорту потрібно витрачати енергію нової інформації.

Найпростіше і найприємніше - дати лад власному господарству. Дані дії розуму поглинуть весь надлишок енергії- і комфорт збережеться. Увесь час, доки триває даний процес, ми щасливі, переживаємо спокій.

Спокій - це стан душі, коли вона створює свою гармонію.

Натхнення, свобода і спокій - це не три окремих процеси; це три складові одного процесу, що народжені процесом розв'язання задачі чи проблеми. Процес формується у свободу і завершується спокоєм. Усі три стани - це тільки післядія, тільки результат натхнення. Для натхнення потрібні: І) задача чи проблема, рівновелика вашій душі, і через те для свого розв'язання вона вимагає вас цілком, причому до вас ставляться жорсткі вимоги; 2) ваш механізм творчості повинен бути в гармонійному стані; 3) енергопотенціал - оптимальний.

Коли ж стани: 1) спокою чи 2) свободи чи 3) натхнення виникають самі по собі і в довільному порядку - це всього лише ерзаци.

Спокій тут як продукт медитації чи дрімотного розслаблення після відвідання лазні; свобода - як реакція на алкогольний чи наркотичний вплив; чи також простіше: "нікому не винен, завжди є, а завтра тільки від мене залежить"; натхнення як відчуття навальної сили зсередини душі, як безпричинна ейфорія: "котрий чудовий даний світ!".

Що народжується - нагадуємо - в результаті усунення напруження?

Ніщо не народжується!

Натхнення - акумуляція енергії та інформації.

В яких ємностях акумулюється надлишкова енергія, зароблена під час натхнення? Це дуже важливе питання. Адже коли не акумулювати енергію натхнення, вона перегорить - і залишиться лише інформаційний і енергетичний нейтральний слід в пам'яті.

З ерзацем натхнення саме так і відбувається. З істинним натхненням- ніколи. Воно заповнює три ємності: 1) акумулюється в фокусі вершини енергетичної хвилі почуттів; 2) в новій території, якому ми скорили (в створеному предметі); 3) в структурі нашої душі - механізмі творчості.

І коли енергетичну хвилю нерозумними витратами дозволяється погасити, - виконавця дозволяється примусити забути весь світ, в якому жив, то у творця спроможність розв'язувати задачі і проблеми (структура механізму творчості) не підвладна жодним зовнішнім впливам. І часу теж. Саме через те - як би життя не давило творця, не розбещувало його -він ніколи не буде переможений. Щоби механізм творчості підняти з руїн, не потрібно спеціально накачувати його енергією. Вистачило б трохи енергії, щоби підняти віко - і розгледіти, де ти є.

Духовність, натхнення, свобода, спокій - це стани людського життя. Вони досяжні лише завдяки величезній мудрій праці, величезним терпінню і самообмеженню. Проте вони варті даної ціни, через те що навіть той, хто лише один раз побував на цих вершинах, усвідомить: не дарма жив. Що то було б за життя без цих вершини. Адже тепер ви знаєте, куди ми вас ведемо.

У принципі для розвитку механізму творчості людини меж немає. Людина відкрита природі - логосу і ноосфері, може підняти і забрати з собою стільки, скільки вистачить сил у душі. (До речі, мудрець прагне жити легко).

Логос - це не сама природа, а її закони. Закони, за якими природа живе. Закони, які не мають ані початку, ані кінця; закони, що однаково успішно працюють і в цілому світі, і в будь-якому конкретному випадку. Ми стикаємося з логосом на мізерно малому відтинку часу і простору і кожний такий дотик фіксуємо словом.

До створення слова контакт з логосом був безформним; ми знаходимося в логосі, проте не відчуваємо його. Геракліт деталізував цю ситуацію: Логос звертається до кожної людини, проте одні його не чують, другі - чують його сигнали, проте не розуміють, про що вони, треті - чують, розуміють і керуються законами природи у своїх справах.

Щоби відбувся контакт - потрібне зусилля. Колосальне зусилля, щоби з'єднати дві сутності - нашу і сутність логосу. У момент і в точці дотику виникає спалах світла, пітьма на мить розступається, і людина фіксує те, що встигла розгледіти, як ви вже знаєте, словом - перетворює почуття на думку.

Логос - це закони, що упорядковують енергію природи. Де ж

знаходиться логос? У душі кожного з нас. Усе є у всьому; ось через що, пізнаючи себе, ми пізнаємо логос - верховний закон природи. А що ж ноосфера?

Ноосфера - вже пізнаний, освоєний, культивований логос.

Культурна розумна оболонка Землі. Сутність ноосфери - інформаційно-енергетична. Це енергія і інформація, доступні будь-якій людині, проте зрозумілі їй залежно від її розвитку. Таким чином, ця енергія і інформація укладені в гармонійні форми, що зберігають, як раніше говорили, невмирущу інформацію, інформацію, яка не старіє. Через що вона не старіє? Бо це інформація логосу, закону природи.

Виходять на контакт із логосом і культивують його енергію тільки генії, що в ті рідкі хвилини, коли вони працюють як генії (на найвищому злеті енергетичної хвилі), вступають із смолоскипом натхнення в непізнане, і всьому, що встигнуть розгледіти, дають імена.

Енергією ноосфери користуються всі:

виконавець, щоби будувати захисну раковину, яка оберігає його від зовнішніх впливів;

споживач-ерудит - збирає в собі інформацію і енергію гармоній, щоби жити і насолоджуватися ними;

дилетант, оцінюючи досконалість рукотворних і природних гармоній, знаходить в них елементи недосконалості і фіксує на них увагу;

творець - заряджає себе енергією ноосфери для розв'язання проблем.

Таким чином, людина-виконавець бере з ноосфери стереотипи; споживач-ерудит - інформацію і енергію гармоній; дилетант - дисгармонію і виставляє їх напоказ; творці - задачі і проблеми - найскладніші з них - і розв'язують просто.

Висновок: людина перебуває поміж логосом і ноосферою. Людина збирає на ниві логосу (робота генія) і вкладає в засіки ноосфери, завдяки через що культура - на відміну від людини - практично безсмертна.

Формалізована структура теми

Механізми творчості: сукупність функціональних органів відображення, проектування і матеріалізації людиною її психічних утворень, що є відкриттями, винаходами чи художніми образами.

Похожие статьи