Поделиться Поделиться

Перша група способів часткового підроблення

Характеризується механічним та хімічним втручанням у зміст паспорта та здійснюється через підчищення, травлення, змивання та знебарвлення природним способом.

1. Підчищення - це спосіб зміни початкового змісту документа внаслідок механічного видалення штрихів тексту шляхом стиранням чи зіскобу гострим предметом. Підчищення застосовують для зміни друкованих, рукописних, поліграфічних текстів та їх частинах, для зміни підписів, печаток та штампів (див. доповнення В, рис. 17-22).

Під час стирання використовуються різні види гуми, пемзи та м'якоть хліба, а в разі зіскобу гострими предметами - голки, леза бритв, ножів та інше канцелярське приладдя. Основною ознакою, що відмежовує дані способи підроблення один від одного, є те, що при стиранні змісту відбувається вплив на прилеглі ділянки штрихів, водночас, при зіскобі, котрий здійснюється по контурах видалених штрихів, прилеглі ділянки залишаються незмінними.

Прикладом зміни прізвища, дати народження та інших даних у паспорті, виконаного виключно підчищенням, слугуватиме видалення окремих елементів письмових знаків чи їх частин. Наприклад, у цифрі "8" зіскоблюють її частини і отримують цифру "3", чи коли у прізвищі "Бондарьов" стерти букви "ьов" дозволяється отримати прізвище "Бондар", у прізвищі "Попович" видалити букви "ич", отримують - "Попов".

До основних ознак підчищення відносять: 1) пошкодження структури поверхневого шару паперу, при якому спостерігається зменшення оптичної щільності, його розволокнення, втрата глянцю (матовості), кошлатість, пошкодження захисної сітки і ліній графлення, а також збільшується поглинальна здатність паперу; 2) пошкодження штрихів букв, прилеглих до ділянки підчищення; 3) залишки штрихів первинних знаків; 4) розпливи барвника внесених записів у місці підчищення; 5) рельєф від видалених штрихів; 6) сліди маскування підчищення.

Може здійснюється маскування підчищення, наприклад, через пригладжування волокон паперу предметом із гладенькою поверхнею, через те будуть спостерігатися сліди тиску та траси від такого приладу.

2. Травлення - це спосіб зміни початкового змісту документа, через дію хімічних реактивів на фарбувальну речовину з метою її руйнування чи знебарвлення. Травлення може бути як повним (знебарвлення всього тексту чи відбитку печатки) та частковим (знебарвлення окремих фрагментів паспорта).

3. Змивання - це спосіб зміни початкового змісту документу видаленням речовини штрихів з поверхні паперу за допомогою води, спирту (метилового чи етилового), ацетону, хлороформу, речовин комбінованої дії (які мають властивості травлення і змивання: миючі засоби, господарське мило, плямовивідники тощо) та інших сумішей. При такому способі внесення змін повне видалення змісту тексту неможливе.

Як бачимо, під час процесів травлення і змивання досягається один результат - знебарвлення штрихів фарбувальної речовини, проте механізм впливу різниться за групами препаратів (розчином чи речовинами). Паспорти, бланки яких піддавалися травленню, з часом руйнуються і неозброєним оком дозволяється помітити розмиви, тріщини, відокремлення частин захисної сітки тощо. Як показує практика, у паспортах змивання застосовується здебільшого при видаленні відбитків печаток та штампів.

До ознак травлення та змивання відносять: 1) зміна кольору захисної сітки в місці дії розчину чи речовини; 2) зміна кольору штрихів, що розташовані поряд із місцем травлення чи змивання; 3) порушення проклейки паперу (втрата глянцю, ослаблення міцності зчеплення волокон, поява матових плям, потовщення тощо); 4) порушення щільності паперу (наявність тріщин, розривів, відокремлення шматочків паперу); 5) наявність слабовидимих штрихів початкового змісту тесту, що залишилися в товщі паперу та їх люмінесценція; 6) розпливи внесених на витравлене місце штрихів та проникнення барвника на зворотну сторону паперу; 7) відмінність за кольором барвників нового тексту з початковим; 8) люмінесценція речовини, яка використовувалася для травлення.

4. Трапляються випадки видалення тексту (за винятком спеціальних чорнил) чи відбитків печаток та штампів через дію сонячних променів, яке полягає у залишенні необхідної сторінки паспорта в сонячному місці, де з часом вони стануть невидимими. Характерною ознакою такого видалення даних є залишення рельєфу від кліше та пишучого засобу на зворотній стороні аркуша, що помітно при дослідженні у косо спрямованому освітленні.

← Предыдущая страница | Следующая страница →