Поделиться Поделиться

Адміністративні правопорушення в галузі стандартизації, якості продукції, метрології та сертифікації

Об'єктом посягання правопорушень глави 13 КпАП "Адміністративні правопорушення в галузі стандартизації, якості продукції, метрології та сертифікації" є суспільні відносини у сфері стандартизації, якості продукції, метрології та сертифікації тощо. Родовим об'єктом для даної категорії правопорушень дозволяється вважати суспільні відносини у сфері захисту прав споживачів, оскільки будь-які діяння, що призводять до випуску і реалізації неякісної чи нестандартної продукції, зрештою завдають шкоди саме споживачеві.

Об'єктивна сторона правопорушення глави 13 КпАП відображена у диспозиціях відповідних статей: випуск чи реалізація продукції, яка не відповідає вимогам стандартів, сертифікатів відповідності, норм, правил і зразків (еталонів) відносно якості, комплектності та упаковки (за винятком випадків, передбачених законодавством України) (ст. 167); передача замовнику чи у виробництво конструкторської, технологічної та проектної документації, яка не відповідає вимогам стандартів, норм і правил відносно якості продукції та ЇЇ безпеки (ст. 169);

недодержання стандартів і технічних умов при транспортуванні, зберіганні і використанні (експлуатації) продукції, коли це спричинило зниження якості, псування чи наднормативні втрати продукції (ст. 170); випуск з виробництва засобів вимірювальної техніки, що не пройшли державних приймальних чи контрольних випробувань, повірки, калібрування чи метрологічної атестації (ст. 171); порушення умов і правил проведення повірки і калібрування засобів вимірювальної техніки (ст. 171-1); порушення правил застосування засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд (ст. 172); порушення встановленого порядку видачі сертифіката відповідності (ст. 172-1).

Для правопорушень глави 13 КпАП якнайбільше характерна бланкетність диспозицій, які відсилають до конкретних стандартів, норм, правил та інших нормативних актів, серед яких закони України "Про стандартизацію", "Про метрологію та метрологічну діяльність", "Про підтвердження відповідності", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів".

Суб'єкт правопорушення - спеціальний (посадові чи уповноважені особи). Суб'єктивна сторона правопорушень, об'єднаних у главу 13 КпАП, характеризується як умислом, так і необережністю.

Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку

Об'єктом посягання правопорушень глави 14 КпАП "Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку", є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку: дрібне хуліганство (ст. 173); поширювання неправдивих чуток (ст. 173-1); вчинення насильства в сім'ї (ст. 173-2); стрільба з вогнепальної чи холодної метальної зброї чи пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду в населених пунктах і в невідведених для цього місцях, а також у відведених місцях порушенням установленого порядку (ст. 174); порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки (ст. 175); куріння тютюнових виробів у місцях, заборонених законом (ст. 175-1); виготовлення чи зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення чи зберігання без мети збуту апаратів для їх вироблення (ст. 176); придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення (ст. 177); розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і на виробництві (ст.ст. 178-179); доведення неповнолітнього до стану сп'яніння батьками неповнолітнього, особами, які їх замінюють, чи іншими особами (ст. 180); в участь в організованих без дозволу азартних іграх на гроші, речі та інші цінності; незаконна організація азартних ігор на гроші, речі та інші цінності; ворожіння у громадських місцях (ст. 181); заняття проституцією (ст. 181-1); завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, міліції, швидкої медичної допомоги чи аварійних служб (ст. 183); ухилення батьків чи осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків відносно забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх (ст. 184).

Суб'єкт правопорушення в основному загальний - особи, яким виповнилося 16 років, за винятком ст. 179 (розпивання спиртних напоїв на виробництві), коли суб'єктом може бути тільки працівник підприємства, ст. 180 (доведення неповнолітнього до стану сп'яніння), коли суб'єктом може бути тільки повнолітня особа, ст. 184 (невиконання батьками чи особами, що їх замінюють, обов'язків відносно виховання дітей), де суб'єктами є батьки чи особи, що їх замінюють.

Суб'єктивна сторона правопорушень, об'єднаних у главу 14 КпАП, здебільшого характеризується прямим чи непрямим умислом. Деякі склади припускають також необережність: поширювання неправдивих чуток (ст. 173-1); порушення вимог пожежної безпеки (ст. 175); куріння у заборонених місцях (ст. 175-1); виготовлення, придбання, зберігання чи реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів (ст. 177-2) тощо.

Санкції у главі 14 КпАП передбачені суворі, зокрема адміністративний арешт (ст. ст. 173,173-2), а також передбачене покарання для батьків чи осіб, які їх замінюють у разі а) вчинення неповнолітніми віком від 14 до 16 років правопорушення, відповідальність за яке передбачено КпАП, б) вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України.

Похожие статьи