Поделиться Поделиться

ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ 2010 р. В УКРАЇНІ

Заступник глави Секретаріату Президента України Ігор Пукшин 26 січня 2009р. заявив, що президентські вибори відбудуться 17 січня 2010 року.

На початку другої декади лютого 2009 року Президент В. Ющенко заявив в інтерв'ю німецькій агенції "Deutsche Press-Agentur", що рішення про його участь у наступних президентських виборах поки що не на часі.

Порожню валізу для Президента В. Ющенка принесла18 лютого 2009 року у парламент фракція Компартії. Біля столу президії виникла штовханина поміж комуністами та пропрезидентськими депутатами від "НУ-НС". Нардепи та їх помічники з гостьової трибуни запускали літачки. На плакатах зазначалося: "Ющенко - чемодан - вокзал".

25 лютого 2009 р. колишні президенти України - Л. Кравчук та Л. Кучма різко критикували чинного президента В. Ющенка. Л. Кравчук закликав В. Ющенка добровільно піти у відставку. Л. Кучма критикував чинну владу в інтерв'ю "Комсомольской правде". В.Ющенко у відповідь на критику заявив, що не слід діставати з нафталіну тих політиків, які прожили відповідний історичний час.

27 лютого 2009 р. Президент В. Ющенко влаштував спеціальну зустріч з прем'єр - міністром Ю. Тимошенко, спікером В. Литвином, главою Нацбанку В. Стельмахом, заступником керівника Партії регіонів М. Азаровим. В. Ющенко запропонував тимчасово відмовитися від протистояння і спільно боротися з економічною кризою. Закликав до 1 липня 2009 року не вести кампанію виборів Президента України.

1 квітня 2009 року на ранковому засіданні Верховна Рада ухвалила постанову № 1214-VI про призначення 25 жовтня 2009 р. чергових виборів Президента України. За таке рішення проголосував 401 депутат. Порядок денний цього питання не містив, проте на пропозицію Івана Кириленка (фракція БЮТ) його 373 голосами взяли до розгляду. Лідер фракції Компартії Петро Симоненко пропонував розпочати також й процедуру імпічмента Президента В. Ющенка. В. Ющенко звернувся до Конституційного Суду.

29 квітня 2009 р. Конституційний Суд за поданням Президента В. Ющенка розпочав розгляд справи відносно конституційності постанови Верховної Ради про призначення чергових президентських виборів.

Конституційний Суд України 13 травня 2009 року оприлюднив рішення. Визнав неконституційним Постанову Верховної Ради України "Про призначення чергових виборів Президента України" від 1 квітня 2009 року та частину першу статті сімнадцятої Закону України "Про вибори Президента України".

Спікер В. Литвин заявив, що президентські вибори мають відбутися 17 січня 2010 року.

20 травня 2009 р. лідери парламентських фракцій на погоджувальній раді вирішили голосувати за призначення президентських виборів на 17 січня 2010 року.

У день свого 35-річчя (22 травня 2009 р.) колишній спікер Арсеній Яценюк заявив про намір балотуватися на посаду Президента України.

27 травня 2009 р. нардеп Інна Богословська заявила на прес - конференції про вихід з Партії регіонів та про намір балотуватися на посаду глави держави.

Прем'єр - міністр Ю. Тимошенко 3 червня 2009 р. на засіданні уряду заявила про можливість створення максимально широкої коаліції. Лідер опозиції В. Янукович від коментарів ухилявся, проте чільники Партії регіонів заявляли про таку готовність. По це, зокрема, заявила Анна Герман. Політологи вважали, що широка коаліція потрібна для того, щоби змусити Президента В. Ющенка оголосити про дострокові президентські вибори.

7 червня 2009 р. (на Троїцю) лідер Партії регіонів В. Янукович заявив, що всенародне обрання Президента України не скасовується. В односторонньому порядку вийшов з переговорного процесу про створення коаліції з БЮТ.

Верховна Рада України 23 червня 2009 року на своєму ранковому засіданні розглядала питання про дату президентських виборів. Було три проекти постанов. Бютівець Андрій Шевченко пропонував призначити вибори на 27 грудня 2009 р. Депутат від "НУ-НС" Генадій Москаль пропонував 22 листопада 2009 р. Г. Москаля на засіданні парламенту не було. Проект постанови за авторством В. Литвина передбачав призначення чергових виборів на 17 січня 2009 року.

А. Шевченко відповідний проект відкликав. Проект Г. Москаля здобув 42 голоси. За проект В. Литвина було подано 399 голосів.

Наприкінці червня 2009р. лідер Партії регіонів Віктор Янукович висловився за якнайшвидше одночасне проведення президентських і парламентських виборів.

1 липня 2009 р. Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно виборів Президента України" № 1609-VI.

Лідер Компартії Петро Симоненко 10 липня 2009 р. на прес - конференції звернувся до всіх лівих партій з пропозицією висунути на президентських виборах єдиного кандидата.

16 липня 2009 р. після завершення роботи четвертої сесії Верховної Ради України VI-го скликання спікер В. Литвин заявив, що остаточно прийняв рішення взяти участь у президентських перегонах.

18 липня 2009 р. перед початком свого 35-го сходження на гору Говерла Президент В. Ющенко заявив, що йде на президентські вибори у січні 2010 року і переможе на них.

18 серпня 2009 р. Президент В. Ющенко наклав вето на закон про зміни до закону про президентські вибори. Прогнозувалося звернення В. Ющенка до Конституційного Суду у разі подолання Верховною Радою президентського вето.

Голова Верховної Ради В. Литвин заявив що зауваження Віктора Ющенка до закону про вибори президента мають право на життя. В. Литвин вважав, що було два шляхи розв'язання проблеми. Перший - подолання вето. Голоси для нього були. Другий - спільно обговорити і погодити якому частину зауважень враховує Верховна Рада. Потім ухвалити закон у новій редакції за умови, що Президент В. Ющенко його одразу підписує, щоби ЦВК могла спланувати свою роботу і розпочати підготовчі заходи з організації і проведення президентських виборів. На думку В. Литвина, у випадку, коли В. Ющенко звернеться відносно конституційності цих змін, то Конституційний Суд визнає незаконними лише низку положень закону, а не у цілому весь закон.

21 серпня 2009 р. відкрилася позачергова сесія Верховної Ради України. Одне з питань порядку денного стосувалося подолання вето Президента В. Ющенка відносно закону про внесення змін до закону про президентські вибори.

Конституційною більшістю (325 голосів) депутати подолали вето Президента В. Ющенка на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно виборів Президента України" від 1.07.2009 р. № 1609-УІ.

25 серпня 2009 р. Президент В. Ющенко підписав Указ № 671/2009 "Про винесення на всенародне обговорення проекту Закону України, Про внесення змін до Конституції України". Всенародне обговорення мало відбутися до грудня 2009р. Узагальнені пропозиції до проекту Закону України "Про внесення змін до конституції України" мали бути сформульовані і подані до 15 грудня 2009 року.

Голова Верховної Ради України В. Литвин критично оцінював перспективи проведення всенародного обговорення законопроекту про внесення змін до Конституції України та імплементацію результатів обговорення. В. Литвин стверджував, що референдуму не буде з огляду на складність процедури його проведення. Вважав всенародне обговорення передвиборним заходом.

На початку вересня 2009 р. Президент В. Ющенко повернув у Верховну Раду Закон № 1616-УІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно виборів Президента України". Наголосив про готовність оскаржити у Конституційному Суді положення цього закону. В. Ющенко повернув закон без свого підпису. Закон міг бути оприлюднений за підписом Голови Верховної Ради.

Так і сталося. Закон України від 21 серпня 2009 р. № 1616-УІ було, зокрема, оприлюднено в "Офіційному віснику України", 2009, № 70.

Президент В. Ющенко надіслав Конституційному Суду подання.

20 жовтня 2009 р. Конституційний Суд визнав такими, що не відповідають Конституції шість положень Закону України "Про вибори Президента України" у редакції від 21 серпня 2009 р. Визнано неконституційними положення відносно обов'язкового перебування громадян України на консульському обліку для того щоби брати участь у голосуванні. Також визнано неконституційними положення відносно неможливості оскарження у судовому порядку протоколів, складених виборчими дільницями. Не відповідало Конституції і положення, що позови відносно оскарження рішень дій чи бездіяльності суб'єктів виборчого процесу, не розглянуті судом протягом двох днів з часу закінчення голосування на виборчих дільницях, залишаються без розгляду. Суперечила Конституції і заборона на здійснення судом повноважень відносно забезпечення позову у спорах, які стосуються призначення, підготовки і проведення виборів Президента. Неконституційним визнано і положення про неможливість подавати скарги до Центральної виборчої комісії в день голосування та в наступні дні після нього.

Визнано конституційним скасування відкріпних посвідчень.

Конституційний Суд припинив провадження у справі стосовно перевірки на відповідність Конституції положень, що стосувалися скорочення до двох днів строків вирішення судами адміністративних справ відносно оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій та членів комісій. Припинено також провадження відносно компетенції ЦВК про скасування реєстрацій ЦВК про скасування реєстрації кандидата на пост Президента України.

19 жовтня 2009 р. в Україні одночасно розпочалося президентська перевиборна кампанія. Висування кандидатів розпочалося 20 жовтня і тривало до 6 листопада 2009 року. Кандидати в президенти мали до 9 листопада надати документи для реєстрації Центральній виборчій комісії. Впродовж 5 днів з дня прийняття документів ЦВК приймала рішення про реєстрацію кандидата чи про відмову у реєстрації. В триденний строк після реєстрації кандидат отримував офіційне посвідчення.

Реєстрація кандидатів завершувалася 13 листопада 2009 року. Проведення передвиборної агітації "за" чи" проти" кандидата розпочиналося наступного дня після реєстрації кандидата і тривало до 24 години 15 січня.

Окружні комісії створювалися до 27 листопада, а до 21 грудня - дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць. Форма і текст виборчого бюлетеня затверджувалися до 25 грудня. Списки виборців до 27 грудня передавалися дільничним виборчим комісіям. Кожен виборець до 1 січня 2009 р. отримував іменне запрошення на вибори 1 січня завершувалося складання списків виборців на спеціальних дільницях (у в'язницях, психлікарнях і просто лікарнях). Президентські вибори - 17 січня 2009 р. Результати голосування у день виборів президента мали встановлюватися до 27 січня.

20 жовтня 2009 р. юрист Олег Рябоконь першим подав до Центральної виборчої комісії документи про реєстрацію кандидатом у Президенти України. Згодом почали надавати і інші претенденти на посаду глави держави.

Центральна виборча комісія 29 жовтня 2009 р. ухвалила постанову № 210 "Про порядок надання ефірного часу та друкованих площ для проведення передвиборчої агітації за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів Президента України 17 січня 2009року". Пакет постанови публікувався, зокрема, у газеті "Голос України", 2009, № 27.

Станом на 19.00 9 листопада 2009 р. Центрвиборчкому всього було подано 80 заявок. 16 заявникам були видані посвідчення кандидата у Президенти, а 18 заявникам - відмовлено. Потім до списку кандидатів додалися Сергій Ратушняк та Людмила Супрун. Також 44 заявникам було відмовлено. Головна причина - відсутність застави в 2,5 млн. грн.

13 листопада 2009 р. закінчився термін реєстрації кандидатів у Президенти України.

18 листопада 2009 р. у газеті "Голос України" було оприлюднено перелік кандидатів на посаду Президента України, зареєстрованих Центральною виборчою комісією.

Центральна виборча комісія 19 листопада 2009 р. провела жеребкування відносно надання ефірного часу та друкованих площ кандидатам на посаду Президента України, а також черговості друкування їх передвиборчих програм у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".

На початку грудня 2009 р. член Центральної виборчої комісії Ігор Жиденко повідомив журналістам, що теледебати поміж кандидатами на пост Президента України відбудуться з 4 по 15 січня 2010 року.

Центральна виборча комісія 9 грудня 2009 року ухвалила постанову № 444 "Про утворення закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу з виборів Президента України 17 січня 2010 року".

Центральна виборча комісія у другій декаді грудня затвердила форму та текст виборчого бюлетеня. Встановила, що перелік кандидатів на пост Президента України у виборчому бюлетені буде розміщено алфавітному порядку та пронумеровано. За рішення про нумерацію проголосувало 9 членів комісії.

Також ЦВК жеребкуванням визначила 6 пар кандидатів для участі у теледебатах за державні кошти. На теледебати погодилися 13 кандидатів.

Від участі у теледебатах відмовилися В. Литвин, Ю. Тимошенко, В. Ющенко, В. Янукович та А. Яценюк.

Результати жеребкування були оприлюднені зокрема, у газеті "Голос України" за 18 грудня 2009 р.

Передвиборчі програми кандидатів на посаду Президента України, зокрема, публікувалися:

• Гриценко Анатолій Степанович - "Голос України", 15 грудня 2009 р.;

• Тігіпко Сергій Леонідович - "Голос України", 15 грудня 2009 р.;

• Симоненко Петро Миколайович - "Голос України", 16 грудня 2009 р.;

• Тягнибок Олег Ярославович - "Голос України", 16 грудня 2009 р.;

• Костенко Юрій Іванович - "Голос України", 17 грудня 2009 р.;

• Бродський Михайло Юрійович - "Голос України", 17 грудня 2009 р.;

• Мороз Олександр Олександрович - "Голос України", 18 грудня 2009 р.;

• Янукович Віктор Федорович - "Голос України", 18 грудня 2009 р.;

• Противсіх (Гуменюк) Василь Васильович - "Голос України", 19 грудня 2009 р.;

• Рябоконь Олег Васильович - "Голос України", 19 грудня 2009 р.;

• Тимошенко Юлія Володимирівна - "Голос України", 22 грудня 2009 р.;

• Ющенко Віктор Андрійович - "Голос України", 22 грудня 2009 р.;

• Пабат Олександр Вікторович - "Голос України", 23 грудня 2009 р.;

• Ратушняк Сергій Миколайович - "Голос України", 23 грудня 2009 р.;

• Яценюк Арсеній Петрович - "Голос України", 24 грудня 2009 р.;

• Богословська Інна Германівна - "Голос України", 24 грудня 2009 р.;

• Литвин Володимир Михайлович - "Голос України", 25 грудня 2009 р.;

• Супрун Людмила Павлівна - "Голос України", 25 грудня 2009 р.;

← Предыдущая страница | Следующая страница →