Поделиться Поделиться

Принципи і правила чорної риторики

Принципи організації чорної риторики такі:

* чорна риторика укладається у використанні особистістю мови для свого блага; з її допомогою ієрархізуються ситуації, що виключають будь-якому ієрархію; визначаються, а потім порушуються змістовно аргументовані границі, штучно створюються проблеми;

o чорна риторика - це безперервні прохання запропонувати конструктивне рішення й відмова від цих рішень;

* чорна риторика - це мистецтво керування словами з використанням всіх комунікативних можливостей мови і здатностей мовця, найчастіше з метою порушити хід думок співрозмовника.

Головні правила чорної риторики:

* ВІН чи Я - всі послання потрібно провадити від першої особи, щоби продемонструвати свою значимість І свою позицію. Філософи розглядають сучасну соціально-політичну ситуацію як невизначену і цю невизначеність співвідносять із острахом особистості, соціальної групи, окремого політика робити заяви від власного імені й відповідати за них чи острахом ідентифікувати аудиторію, щоби та згодом не зажадала звіту про проголошені й заявлені декларації. "Ми прагнемо до визначеності, проте при цьому воліємо не позначати ту групу, від імені якої хотіли б говорити. Адже тільки так ми вправі затверджувати: наше судження - не специфічна групова позиція. Уникаючи визначення себе й іншого, ми з більшим чи меншим успіхом створюємо видимість міркувань лише про суть справи - так, начебто нашими вустами промовляє милосердний абсолютний дух".

* Використання самоіронії - стилістичної фігури, що пропонує реципієнтові трансформувати зміст почутого з точністю до навпаки.

- Гостра влучна цитата в потрібний час дорожча за золото... проте також кращим є повторення власної основної думки. Перед кожною розмовою, виступом, зустріччю необхідно мати про запас одну вражаючу тезу, яка б містила зміст усього сказаного. Саме даний вислів може послужити опорою, за допомогою якої мовець зможе встояти на ногах у будь-якій критичній ситуації й несприятливій дискусії. Ця фраза може зміцнити позицію мовця і збільшити ефективність його виступу.

* Вдале визначення ролі неможливо переоцінити. ...Режисуйте свої виступи. У цьому світлі логічним виглядає зауваження німецького соціолога Вольфа Лепевієса, котрий займається проблемами культури й політичної історії: "Гарної ідеї недостатньо. Критичне значення має постановочне втілення. У політиці потрібна поза". Загальновідомо, що Джордж Буш, знаючи свої недоліки у публічних виступах, регулярно займався з викладачами - лінгвістами, психологами, фахівцями зі зв'язків із громадськістю, - що допомагало йому продумувати свою роль публічної людини й вигострювати мовну майстерність.

* "Говори правду?" означає: потрібно завжди говорити правду, проте говорити правду треба не завжди. Фахівці у сфері комунікації називають це "селективною правдою". Щоби уникнути прямої відповіді на небажане питання, рекомендується використовувати дотепність, іронію й спритність. Саме такі реакції, на думку К. Бредмайера, є доказом особистісної зрілості.

* Учіться знаходити потрібні слова в будь-яких ситуаціях, намагайтеся зберегти ініціативу. На думку піар-фахівців, найгірше, що може трапитися з політиком, це коли під час Його виступу хтось вирве ініціативу з його рук. "Ніколи не мовчи!* - ось девіз успішного політика, проте він допускає наявність у свідомості певних шаблонів, спеціально розроблених для критичних ситуацій.

- Грайте можливостями мови. Це демонструє вашу впевненість у собі.

* Негайно припиняйте будь-які спроби вербальної провокації. "Як правило, втрачаючи ініціативу, ми спохвачуємося тільки тоді, коли вживати заходів до виправлення ситуації буває занадто пізно. Поставити вербального агресора на місце не так вже й складно, проте для цього потрібно діяти швидко, рішуче, креативно... Чим довше триває обмін ударами, тим менше у вас шансів вийти з дуелі з тріумфом".

* Іноді варто залишити протилежну сторону встояти під дощем*, тобто не приймати вибачень. Прийняті вибачення часто призводять до того, що людину це нічому не навчить, і ситуація може повторитися.

* Відповідайте не на всі питання. Необхідна гнучкість реагування на питання: відповісти на запитання значить погодитися із правильністю його постановки. Чорна риторика - це маніпулювання всіма необхідними риторичними, діалектичними, еристичними й рабулістичними прийомами для того, щоби направляти бесіду в бажане русло й підводити опонента чи публіку до бажаного висновку й результату.

← Предыдущая страница | Следующая страница →