Поделиться Поделиться

Формування українсько-іранських відносин

Ісламська Республіка Іран (ІРІ) визнала незалежність України 25 грудня 1991 р. Протокол про встановлення дипломатичних відносин на рівні посольств підписаний у Києві 22 січня 1992 р., а з кінця січня у Києві почало діяти Посольство Ірану. З жовтня того ж року функціонує Посольство України в Тегерані.

Договірно-правова база українсько-іранських двосторонніх відносин забезпечує юридичне підґрунтя для взаємовигідної співпраці поміж двома країнами у політичній, торговельно-економічній та гуманітарній сферах.

Основоположним документом двосторонніх відносин поміж Україною й Іраном є Декларація про принципи дружнього співробітництва поміж Україною та ІРІ, підписана Президентами двох держав у Тегерані 26 квітня 1992 р. У цьому документі зазначається, що обидві країни розвиватимуть відносини як дружні держави та рівні партнери. Велике значення надається переговорам і відносинам на найвищому державному рівні, зустрічам керівників зовнішньополітичних відомств, консультаціям та переговорам сторін із міжнародних і двосторонніх питань, котрі становлять взаємний інтерес, у через те числі в рамках ООН, інших міжнародних і регіональних організацій та форумів на різних рівнях.

Укладенням Угоди про співробітництво поміж Харківською державною обласною адміністрацією і Губернаторством провінції Ісфаган у грудні 1999 р. було започатковано українсько-іранську співпрацю на регіональному рівні, що перспективне з огляду на зацікавленість регіональних адміністрацій та господарюючих структур.

Україна й ІРІ підписали 11 травня 2004 р. три міждержавні Договори у правовій сфері під час офіційного візиту міністра юстиції України О. Лавриновича до Ірану. Підписано Договори поміж Україною та Ісламською Республікою Іран про правові відносини й правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, видачу правопорушників та передання засуджених осіб. Від України Договори підписано міністром юстиції України О. Лавриновичем, від ІРІ - міністром юстиції Ірану М. Шуштарі в присутності Голови судової влади Ірану аятоли С. Хашемі-Шахруді та Надзвичайного І Повноважного Посла України в Ірані В. Бутяги. Дані Договори стали першим кроком у встановленні міжнародно-правових відносин у галузі надання правової допомоги з країнами ісламського світу.

Договір про правові відносини та правову допомогу в цивільних і кримінальних справах захищає особисті й майнові права громадян, а також юридичних осіб двох країн. Так, юридичні й фізичні особи двох країн отримують право подавати позови, звертатися до органів юстиції - судів, прокуратури, нотаріальних контор і под. Установи юстиції України й Ірану, згідно до положень цього ж Договору, надаватимуть одна одній правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, зокрема відносно встановлення місцезнаходження осіб, розшуку й арешту майна, одержаного злочинним шляхом, визнання і виконання судових рішень та надання відомостей про судимості осіб.

Договором про видачу правопорушників Україна й Іран зобов'язалися видавати на запит будь-якому особу, що перебуває на їхній території, для притягнення до кримінальної відповідальності чи приведення вироку до виконання. Дія цього Договору не поширюється на політичних і військових злочинців, а також на злочини, покарання за котрі передбачає позбавлення волі менше ніж на рік.

Договір про передання засуджених осіб передбачає передання засудженого іншій стороні - учасникові Договору, проте лише тоді, коли засудженим чи його представником буде висловлена згода, а також коли згоду відносно передання засудженого висловлять держава винесення вироку та держава виконання вироку. Сторони мають право помилувати засудженого, застосувати амністію чи зменшити міру покарання згідно до свого внутрішнього законодавства.

За час, котрий минув після заснування посольств, до 2009 р. відбулося понад 30 двосторонніх офіційних візитів на високому та найвищому державних рівнях, у через те числі візити Президента України (25-26 квітня 1992 р.), Голови Верховної Ради України (10-14 травня 1993 р., 26-27 лютого 2001 р.) та ін.

Широкий обмін урядовими делегаціями здійснювали окремі міністерства та відомства України, зокрема Міністерство закордонних справ, Міністерство промислової політики, Міністерство транспорту, Держкомнафтогазпром, Мінвуглепром, Національний банк, Мінкультури й інші державні установи.

Україна та Іран активно співпрацюють у рамках міжнародних світових та регіональних організацій. Наголосимо на близькості позицій двох держав із більшості нагальних проблем міжнародного життя. Іран підтримав кандидатуру міністра закордонних справ України на пост Головуючого 52-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, а також кандидатуру України на виборах до складу непостійних членів Ради Безпеки ООН на період 2000-2001 році. Регулярно відбуваються зустрічі поміж представниками двох держав у рамках роботи Генеральної Асамблеї ООН.

Іран надає сприяння Україні у встановленні плідних контактів і налагодженні співпраці з низкою впливових регіональних організацій - Організацією Економічного Співробітництва й Організацією ісламської конференції.

Вагомий внесок у розвиток двосторонніх відносин у політичній сфері зробили візити до Ірану Прем'єр-міністра України, Голови

Верховної Ради у лютому 2001 р. та міністра закордонних справ України у грудні 2001 р.; до України - Президента Ісламської Республіки Іран у жовтні 2002 р., міністра закордонних справ ІРІ в січні 2001 р., а також Третє спільне засідання Міжурядової українсько-іранської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва за участю першого віце-прем'єр-міністра України (травень 2002 р.), політичні консультації зовнішньополітичних відомств двох держав, що відбулися у Києві. Під час цих заходів сторони підтвердили політичну волю розвивати відносини, в через те числі на високому та найвищому рівнях.

З метою реалізації досягнутих домовленостей Україна й Іран активно працюють у напрямі вдосконалення схем двосторонніх відносин. Серед іншого використовується така форма співпраці, як регіональне співробітництво, започатковане в грудні 1999 р. укладанням відповідної Угоди поміж провінцією Ісфаган та Харківською областю. У цьому контексті економічній складовій у структурі українсько-іранських узаємин належить завжди вагоміша роль.

Сторони зацікавлені розвивати співпрацю поміж законодавчими органами. У рамках активізації міжпарламентських зв'язків у лютому 2001 р. в Ірані перебував з візитом Голова Верховної Ради України на чолі делегації українських парламентарів, а в жовтні 2003 р. Україну відвідав Голова меджлісу Ісламської ради ГРІ.

Іран для України - один із перспективних економічних партнерів у регіоні Близького та Середнього Сходу.

Основна увага у відносинах поміж двома країнами приділяється розширенню сфер і обсягів торговельного обміну, встановленню та зміцненню прямих контактів поміж господарюючими структурами двох країн з метою забезпечення вітчизняних товаровиробників довгостроковими замовленнями, передусім у сферах літако- і двигунобудування, машинобудування, виробництва нафтогазового обладнання, залізничних вагонів, енергетичного устаткування, обладнання для гірничовидобувної галузі. Обсяг торговельного обміну поміж двома країнами, згідно зі статистикою Державної митної служби України, становив у 1999 р. 100,104 млн дол. США, 2000р.-95,451млн, 2001р. -165,3млн,а2002р. -172,21 млн дол. США. Товарообіг лише за перші шість місяців 2003 р. зріс на 240 % порівняно з відповідним періодом попереднього року і досягнув 159,131 млн дол. США.

Головні види продукції, що експортується з України до Ірану, - сталь, прокат, олія, залізничні вагони, труби для нафтової та газової промисловості, залізна арматура, профілі, парові турбіни, промислове обладнання, папір, картон і под. Головна продукція ІРІ, яка експортується до України, - фрукти, сухофрукти, мідь, хутро, шкіра, алюмінієві вироби, пластмаси, килими, метали та ін.

Співробітництво України з Іраном відбувається у рамках чинної договірно-правової основи, зокрема, Торговельної угоди поміж Урядом України та Урядом ІРІ (2001 р.), Угоди поміж Кабінетом Міністрів України та Урядом Ісламської Республіки Іран про взаємне сприяння та захист інвестицій (1996 р.), Меморандуму про взаєморозуміння поміж Україною та ІРІ відносно економічного і промислового співробітництва (1992 р.), а також Меморандуму про взаєморозуміння Четвертого спільного засідання Міжурядової українсько-іранської комісії з економічного і торговельного співробітництва (2004 р.), домовленостей Третього спільного засідання Комітету з питань режимів торгівлі поміж Україною та Ісламською Республікою Іран (2007 р.).

Товарообіг поміж Україною й Іраном за 2008 р. дорівнював 930,908 млн дол. США (зростання на 66,8 % порівняно з 2007 р.). Підвищення обсягів експорту з України становило 69,6 %, досягнувши 859,231 млн дол. США, імпортні постачання з ІРІ збільшилися на 48,3 % - до 71,676 млн дол. США.

Структура українського експорту в Іран: продукція металургійної галузі (прокат, труби, прутки, бруски, кутки, профілі) - 47 %; сільгосппродукція (соняшникова олія, кукурудза) -19,2 %, добрива -11 %; машини, механізми й устаткування для залізниці, гірничо-видобувної промисловості, обладнання для енергетичної галузі, частини літальних апаратів, продукція хімічної промисловості й інше - 22,8 %. Структура іранського експорту в Україну: автомобілі; продукція сільського господарства (фініки, фісташки, інжир, виноград свіжий чи сушений); корисні копалини, продукція хімічної промисловості; килими; меблі; шкіряні вироби і под.

У 2008 р. найбільші проекти в Ірані здійснювали такі українські компанії: АНТК "Антонов", ВАТ "Мотор-Січ", ДП НВКГ "Зоря-Машпроект", ВАТ "Азовмаш", "Крюківський вагонобудівний завод" та ін.

У сфері українсько-іранського науково-технічного співробітництва поміж країнами зросла кількість двосторонніх візитів на експертному рівні, під час котрих опрацьовувалися можливості про подальший розвиток уже започаткованої співпраці, а також налагодження нових взаємовигідних контактів у машинобудуванні, енергетиці, нафтогазовій промисловості, авіаційній, хімічній, нафтохімічній, залізничній і сільськогосподарській сферах. Головним здобутком стають не лише продаж іранській стороні обладнання та механізмів вітчизняного виробництва, передовсім для авіаційної, газової, електротехнічної, радіотехнічної та машинобудівної галузей промисловості. Наприклад науково-технічного співробітництва поміж двома країнами - надання сприяння українською стороною у створенні Іраном власної літакобудівної галузі. Співробітництво у цій галузі набувало динамічного розвитку, що обумовлювалося прагненням Ірану створити власний повний цикл виробництва літаків середнього класу, взаємною зацікавленістю й одержанням реальної економічної вигоди.

Україна традиційно співпрацює з Іраном у рамках міжнародних організацій. Поміж сторонами налагоджено вигідну взаємодію з підтримки кандидатур одна одної; на постійній основі відбуваються зустрічі поміж керівництвом двох держав під час міжнародних форумів, що сприяє досягненню двома країнами цілей на міжнародній арені.

Україна та Іран поділяють думку відносно необхідності реформування ООН та її Ради Безпеки.

Перспективними напрямами українсько-іранської співпраці в гуманітарній галузі є: налагодження плідних зв'язків у галузі вищої, середньої та професійної освіти; зміцнення ділових контактів поміж університетами й іншими вищими закладами освіти України та Ірану, обмін викладачами, студентами і фахівцями; розширення зв'язків поміж спортивними організаціями й установами фізичного виховання двох країн; поглиблення співробітництва поміж українськими та іранськими фірмами, котрі діють у сфері міжнародного туристичного бізнесу; зміцнення співпраці українських та іранських кіномитців; установлення прямих контактів і взаємного обміну поміж творчими і музичними колективами.

Підтримуються ділові зв'язки з багатьма видавництвами, редакціями провідних ЗМІ, телебаченням ІРІ.

З метою ознайомлення з культурним надбанням двох держав здійснюється обмін спеціалістами у галузі художньої творчості, кіно, музичного мистецтва, організуються виставки робіт художників двох країн, декоративно-ужиткового мистецтва. Українські творчі колективи беруть участь у національних та міжнародних фестивалях в Ірані.

Активізації туристичного бізнесу поміж двома країнами сприяло укладання Угоди поміж Кабінетом Міністрів України та Урядом Ісламської Республіки Іран про співробітництво в галузі туризму. Вона підписана на Третьому спільному засіданні Міжурядової українсько-іранської комісії з економічного та торговельного співробітництва в травні 2002 р. у Тегерані.

Перспективним напрямом співробітництва вважається розвиток відносин поміж спортивними організаціями України й Ірану.

Українські та іранські спортсмени беруть участь у змаганнях різного рівня, котрі відбуваються в Україні та Ірані. У1998 р. підписано Меморандум про співробітництво поміж Державним комітетом України з фізичної культури і спорту та Організацією фізичного виховання ІРІ.

Головними заходами, які надали значного імпульсу для подальшого розвитку співробітництва України й Ірану в гуманітарній сфері, стали візити голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України І. Чижа до Ірану в січні 2004 р., міністра науки, досліджень та технологій Ірану Дж. Тоуфігі до України в березні 2004 р. і міністра культури та ісламської орієнтації Ірану А. Масджед-Джамеї у квітні 2004 р., а також проведення у квітні - травні 2004 р. Днів культури ІРІ в Україні.

Україну регулярно відвідує значна кількість іранських делегацій для участі у культурних та наукових заходах, спортивних змаганнях тощо. До Ірану приїжджають представники українських спортивних наукових, культурно-мистецьких кіл, які на високому рівні представляють спортивні й наукові досягнення України, популяризують культурне надбання нашої держави.

Серед подій культурно-гуманітарної сфери відносин - участь України у 22-й Міжнародній книжковій виставці (6-16 травня 2009 р., м. Тегеран), перемога українського спортсмена Є. Хавілова у фіналі міжнародних змагань з вільної боротьби "Кубок Тахті" у Тегерані 12-13 березня 2009 р., а також чоловічої збірної України у фіналі Кубка світу з вільної боротьби (7-8 березня 2009 р. м. Тегеран), участь української школярки Г. Федик у 25-му Міжнародному конкурсі шкільної творчості на тему бережливого ставлення до водних ресурсів "Вода для всіх" (7 лютого 2009 р., м. Машхад). На 10-му Міжнародному радіофестивалі (18-19 травня 2009 р., м. Тегеран) до фінальної частини конкурсу ввійшла програма завідувача редакції соціально-економічних програм Національної радіокомпанії України В. Пищика "Український сир з грузинським смаком".

При Посольстві створено бібліотеку для дітей і дорослих, яка постійно поповнюється. Цьому сприяли договори про творче співробітництво, укладені Посольством з Публічною бібліотекою імені Лесі Українки (м. Київ) та Центральною бібліотекою для дітей імені Т. Г. Шевченка (м. Київ).

Поміж Україною й Іраном 29 вересня у 2010 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння поміж Національною телекомпанією України та Організацією радіо і телебачення, а 12 листопада цього ж року також два документи: Меморандум про науково-інформаційне співробітництво поміж Національною бібліотекою України (НБУ) ім. В. І. Вернадського і НБА Ісламської Республіки Іран; Програму розвитку співробітництва в галузях україністики та іраністики поміж НБУ ім. В. І. Вернадського та НБА Ісламської Республіки Іран на 2010-2013 році.

Культурно-гуманітарна співпраця поміж Україною й Іраном має різноманітні форми, насамперед участь у культурно-мистецьких і виставкових заходах, спортивні змагання, молодіжні обміни тощо. Українська делегація на чолі з міністром культури України М. Кулиняком 4-5 травня 2012 р. відвідала Ісламську Республіку Іран. У рамках візиту М. Кулиняк зустрівся з Віце-президентом, керівником організації культури, туризму та культурної спадщини Ірану X. Мусаві, міністром культури та ісламської орієнтації С. Хосейні, губернатором провінції Парс X. Абдейном. Серед іншого, досягнуто домовленостей стосовно проведення 2013 р. Днів культури України в Ірані. Сторони також погодилися з необхідністю інтенсифікувати обмін інформацією про культурні й мистецькі події, котрі відбуваються на території двох держав, а також досвідом поміж фахівцями у галузях музичного, театрального і образотворчого мистецтва, кінематографії, видавничої та бібліотечної справи, збереження й реставрації історичних пам'яток культури і архітектури. Погоджено налагодження прямих культурно-гуманітарних зв' язків одного з міст України з Шіразом - адміністративним центром провінції Парс. Підсумком стало підписання Протоколу про наміри відносно співробітництва поміж Міністерством культури України і Міністерством культури та ісламської орієнтації ІРІ.

Україна й Іран поглиблюють двосторонні відносини в галузі скотарства, птахівництва, ветеринарної медицини. Сторони планують розширити торгівлю зерновими та іншою продукцією харчування. Саме дані питання обговорювалися під час візиту делегації Міністерства аграрної політики та продовольства України на чолі зі заступником міністра О. Сенем до Ірану. Під час візиту, котрий тривав 27-28 листопада 2012 р., О. Сень зустрівся зі заступником міністра сільськогосподарського джихаду ІРІ Д. Порхематом, Сторони обговорили головні напрями розвитку українсько-іранської співпраці в галузі скотарства, птахівництва, ветеринарної медицини, а також розширення двосторонньої торгівлі зерновими й іншою продукцією харчування. Особливу увагу приділили науково-технічній співпраці та впровадженню нових технологій у сільськогосподарській сфері. Українська делегація відвідала м. Карадж, де ознайомилась із роботою профільних науково-дослідних установ Ірану. За підсумками візиту парафовано Меморандум про співробітництво поміж Міністерствами двох країн, а також підписано

Меморандум про співпрацю поміж Національною академією аграрних наук України та Організацією сільськогосподарських досліджень і освіти Міністерства сільськогосподарського джихаду Ісламської Республіки Іран.

Поміж Україною й Іраном активно розвивається співробітництво в галузі спорту. Так, у січні 2012 р. відбулися переговори поміж керівниками федерацій боксу України й Ірану, за результатами яких сторони, домовилися про укладання контракту з українськими фахівцями з боксу, котрі тренуватимуть іранських спортсменів. Уже традиційними стали товариські зустрічі жіночих збірних команд з футзалу. В серпні 2012 р. іранські спортсменки прибули до Києва на запрошення Федерації футболу України.

Таким чином, чинна договірно-правова база українсько-іранських культурно-гуманітарних відносин складається із 10 документів. Двосторонні торговельно-економічні стосунки поміж Україною й Іраном здійснюються у багатьох секторах промисловості - це літакобудування, машинобудування, металургія, а також сфера транспорту.

← Предыдущая страница | Следующая страница →