Поделиться Поделиться

Анонімний авторитет

Даний прийом введення в оману належить до так званої "сірої пропаганди". Давно доведено, що одним з найефективніших методів впливу є звернення до авторитету. Авторитет, до якого звертаються, може бути релігійним чи ж вагомою політичною фігурою, діячем науки чи іншої професії. Ім'я авторитету не повідомляється. При цьому може здійснюватися цитування документів, оцінок експертів, звітів очевидців та інших матеріалів, які необхідні для більшої переконливості. Приклади: "Вчені на підставі багаторічних досліджень встановили...", "Доктори рекомендують...", "Особа з найближчого президентського оточення, яка побажала залишитися невідомою, повідомляє...". Які вчені? Які доктори? Яке джерело? Інформація, що повідомляється таким чином, у більшості випадків є неправдою. Посилання на неіснуючий авторитет додають їй солідності й ваги в очах обивателів. При цьому джерело не ідентифіковане та відповідальності за помилкове повідомлення журналісти не несуть.

Буденна розповідь

Коли потрібно призвичаїти людей до насильства, крові, вбивств, всякого роду лиходійств, то щодня у ЗМІ повідомляється про найтяжчі лиха. Через декілька тижнів такої обробки населення перестає реагувати на найжахливіші злочини та масові вбивства, що кояться в суспільстві. Настає психологічний ефект звикання.

Такий прийом дозволяє ЗМІ зберегти ілюзію об'єктивного висвітлення подій, проте, разом з тим, девальвує значущість того, що відбувається, створює в масової аудиторії уявлення про певну подію як про щось малозначне, що не варте особливої уваги й, тим більше, суспільної оцінки.

Голодування

Ефективний прийом емоційного впливу на електорат і психологічного тиску на владу. Підбирається група добре оплачуваних молодих людей з міцним здоров'ям, які, нічим не ризикуючи, влаштовують "курс лікувального голодування" в певному публічному місці. Навкруги цього ЗМІ піднімають неймовірний шум. Постійно звучать звинувачення в нелюдяності режиму, організації чи конкретної особи. Проти цього прийому встояти вкрай складно (за умови, що вів проводиться професійно), оскільки власті в будь-якому випадку вимушені реагувати на вимоги, що висуваються "борцями".

"Тримай злодія"

Даний прийом використовується для дискредитації, коли винуватці, відчуваючи провал, першими піднімають крик і направляють гнів народу в іншу сторону. Цим прийомом часто користуються "правозахисники" та "борці з мафією", завданням яких є дезорганізація громадськості.

Заговорювання

Використовується, коли необхідно знизити актуальність чи викликати негативну реакцію до певного явища. Використовуючи даний прийом, дозволяється успішно боротися з противником, безперервно вихваляючи Його, постійно тримаючи на слуху його ім'я, явно перебільшуючи його здібності. Дуже швидко це всім набридає й одне ім'я даної людини викликає роздратування. Авторів такого заходу дуже важко викрити в навмисній дискредитації, оскільки формально вони докладають певних зусиль для вихваляння.

Під час виборів даний прийом активно застосовується у формі "інформаційного вибуху" чи масованого "зливу компромату". Мета - викликати стомленість і головний біль у людей, відбити у виборців бажання цікавитися тим, що за душею в того чи іншого кандидата.

Також метод заговорювання нерідко застосовується для створення так званого "інформаційного шуму", коли за потоком другорядних повідомлень потрібно приховати якусь важливу подію чи головну проблему.

Емоційний резонанс

Техніку емоційного резонансу дозволяється визначити як спосіб створення у широкої аудиторії певного настрою з одночасною передачею пропагандистської інформації. Емоційний резонанс дозволяє зняти психологічний захист, котрий на розумовому рівні зводить людина, свідомо намагаючись захиститися від пропагандистського чи рекламного "промивання мізків". І коли пропагандистський вплив на людину відбувається на емоційному рівні, поза його свідомим контролем, ніякі раціональні контраргументи в цьому випадку не спрацьовують.

← Предыдущая страница | Следующая страница →