Поделиться Поделиться

Проблемна сім'я як об'єкт соціальної роботи

Розглядаючи цю тему, потрібно звернути увагу на такі питання: соціально-педагогічна діяльність соціального педагога в роботі з родиною, соціальна робота з сім'єю та її мета, завдання соціальних служб для молоді у роботі з сім'єю, програма допомоги родині, взаємодія соціального педагога з соціальними службами, організаціями і установами в роботі з сім'єю. Необхідно наголосити на через те, що основними об'єктами соціальної роботи є проблемні сім'ї, які мають проблеми, недоліки в сімейному вихованні, за особливостями своєї життєдіяльності потребують соціальної підтримки, допомоги, і реабілітації.

До проблемних сімей відносяться: неблагополучні, багатодітні, студентські, мігрантів та біженців, з дітьми чи батьками інвалідами, з нестандартною дитиною, бідні і малозабезпечені, одиноких і неповнолітніх матерів.

Нестандартна дитина – це дитина, яка зазнала насильства – фізичного, психічного чи сексуального.

Знайомлячись з основними напрямами та змістом роботи соціального педагога з проблемними сім'ями, потрібно звернути увагу на такі напрями:

Соціальна профілактична робота з сім'єю. Ця робота полягає у: а) реалізації системи соціально-психологічних, медико-соціальних, правових заходів, спрямованих на усунення причин виникнення проблем; б) заходів з профілактики сімейного неблагополуччя, конфліктів, розлучень, стресових станів; в) формування відповідального батьківства; г) збереження репродуктивного здоров'я молоді; д) запобігання помилок у сімейному вихованні.

Соціальна допомога сім Т – це: а) надання соціальних послуг – інформаційних, консультативних; б) діагностика сімейних проблем і їх корекція; в) створення і поліпшення умов життєдіяльності сім'ї; г) роз'яснення пільг, які надаються молодим сім'ям, жінкам, одиноким, неповнолітнім матерям, дітям з неблагополучних сімей; д) надання соціальних послуг жертвам екологічних, технологічних, політичних катастроф, молоді, яка збирається вступити в шлюб.

Соціальний патронаж – це постійний супровід сімей, які потребують систематичної підтримки. Під патронажем знаходяться соціально незахищені сім'ї: малозабезпечені, багатодітні, з дітьми- інвалідами.

Соціальна реабілітація спрямована на: а) допомогу сім'ї у подоланні конфліктів, кризових станів, дисгармонії у стосунках, тимчасових чи постійних труднощів, які з'явилися внаслідок тяжких захворювань, майнових втрат, конфліктних взаємин, нервово-психічних захворювань; б) допомогу сім'ям з стійкою алкогольною та наркотичною залежністю; в) допомога тим, хто повернувся з місць позбавлення волі.

Сімейна психотерапія – найскладніший напрям, котрий передбачає:

а) реабілітацію сімей з дисгармонією у сімейних стосунках, з конфліктними ситуаціями; б) реабілітацію сімей з алкогольною, наркотичною залежністю, нервовими захворюваннями; в) допомогу сім'ям з серйозними тривалими захворюваннями; г) допомогу сім'ям, які втратили рідних чи близьких.

Вивчення теми варто здійснювати за таким планом:

1. Соціально-педагогічна діяльність соціального педагога в роботі з родиною. її мета, завдання соціальних служб для молоді у роботі з сім'єю.

2. Програма допомоги родині. Взаємодія соціального педагога з соціальними службами, організаціями і установами.

3. Напрями та зміст роботи соціального педагога з проблемними сім'ями.

← Предыдущая страница | Следующая страница →