Поделиться Поделиться

Входження у колектив нових працівників

Поради і вимоги

Перші дні на новій роботі, як і слід того чекати, є коротким періодом знайомства з колективом. Новий колега має стати своїм серед своїх. Щоби стати своїм слід дотримуватися низки простих і зрозумілих правил поводження на новому робочому місці. Далі подаємо виклад цих правил.

1. Привітність і доброзичливість. Прийшовши вранці на роботу, слід привітатися, а йдучи з роботи - прощатися. Не слід замикатися на робочому місці. Потрібно спілкуватися і бути на виду. У перші ж дні потрібно познайомитись з усіма співробітниками. Це слід робити ненав'язливо, щоби не здатися їм "прилипалою".

2. Допитливість. Питання слід виясняти по мірі їх надходження і уникати накопичення їх великої кількості. Не соромтеся запитувати. Слід знати міру у запитаннях, щоби у співробітників не склалося враження, що ви нічого не знаєте і не вмієте.

3. Стриманість, ввічливість і тактовність. Дані риси не завадять нікому і ніколи, проте особливо доречними є у перший день перебування на новій роботі. Гучна розмова, завищена самооцінка, розгнузданість не сприятимуть встановленню дружніх стосунків з колегами.

Не слід також показувати свої видатні здібності, давати співробітникам настанови, повчати їх.

Доречно на початковому етапі виявляти увагу до оточуючих, зацікавленість у роботі, здатність до навчання. Зрозуміло, що такі якості не завадять і у подальшому.

Не пригнічуйтеся, коли у перші дні співробітники вас не помічають, чи вдають, що не помічають. Згодом завжди налаштується.

4. Корпоративна культура. Зверніть увагу на поведінку співробітників. Придивіться як ваші нові колеги спілкуються один з іншим та з начальством, одягаються, планують робочий день. Вточніть чи існує у компанії дрес-код. Пам'ятайте, що працювати і спілкуватися вам доведеться за правилами цього колективу.

5. Гідність. Відрекомендуйте себе як гідну людину. За жодних умов не підлеслюйтеся ні перед ким. Не засмучуйтеся, коли вам негайно не вдається налаштувати контакт з колективом. Пам'ятайте, що спочатку до вас будуть ставитися як до незнайомця. Штучно прискорювати події не варто.

6. Служба і дружба. Навчіться вирізняти ділові і особисті питання. Пам'ятайте, що на роботі в офісі зібралися не друзі, а колеги.

Не варто одразу ж розповідати всім про свої проблеми і невдачі.

Слід докласти зусиль щоби збагнути, де проходить межа поміж професійними і особистими аспектами та подумати над тим як грамотно вибудувати професійні взаємини з колективом.

7. Зваженість. Ніколи не спішіть з висновками. Доходьте них зважено. Пам'ятайте, що слідом за захопленням може настати розчарування від роботи. Такі стрибки вражень трапляються часто. Коли ваш житєвий вибір професії був правильним, то з часом завжди стане на свої місця.

8. Комунікабельність. Не будьте відлюдькуватим. Приєднуйтесь до колег під час обідньої перерви. Не ігноруйте корпоративних заходів. Пам'ятайте, що у неформальній обстановці дозволяється не лише простіше знайти спільну мову, а й почерпнути багато цікавої й корисної інформації.

9. Професіоналізм. Висловлюйте свою точку зору. Це підвищуватиме в очах колег ваш професійний статус. Врахуйте, що ваша думка має бути аргументованою і стосуватися справи. Не будьте агресивними у своїх висловлюваннях, оскільки це провокуватиме вороже ставлення до вас. Враховуйте, що і у інших людей може бути не лише просто своя точка зору з того чи іншого питання, а й вона може виявитися також й правильною, а ваша точка зору - ні.

10. Мовчанка про минулі лаври. Не варто щоденно згадувати про свої успіхи і досягнення на попередніх місцях роботи. Слідкуйте за тим, щоби ваші згадки про минуле не переходили у монолог, що сприймається як культ вашої особи. Багатий історичний досвід свідчить, що суспільство культу особи не любить. Рано чи пізно йому настає кінець. Про свої досягнення на попередньому місці роботи варто розповідати лише тоді, коли про вас це запитують.

11. Трудоголізму - ні. Не зображуйте із себе трудоголіка. Можливо вам з першого ж дня захочеться показати рівень своєї професійної підготовки. Коли чогось також не розумієте, не беріть на себе всю відповідальність за доручену справу. Малоймовірно, щоби вашим колегам сподобався новачок, котрий раніше, ніж інший, прибуває на роботу, не ходить на перекури та йде з роботи пізніше.

12. Начальство. Підтримуйте зв'язок з вашим безпосереднім керівником. Після сплину певного часу виявіть ініціативу і запитайте його наскільки він задоволений вашою роботою, що слід вам зробити для її поліпшення.

13. Паніці - зась. Не панікуйте у випадку виникнення проблем чи дрібних конфліктів. Спокійно продовжуйте виконувати свою роботу. Вам може здаватися, що колеги вас зневажають. Вони, можливо, поки що приглядаються до вас і не хочуть завчасно перехвалити вас.

14. Визнання помилок. Коли припустилася помилка, то не слід намагатися її приховати. Краще чесно зізнатися у цьому та запропонувати варіанти виправлення помилки.

15. Професійна форма. Не забувайте, що розумних, здібних і потрібних людей завжди буває чимало. Ви - лише один з даної когорти. Не завадить завжди підтримувати свою професійну форму. Читайте спеціальну літературу. Відвідуйте тренінги, семінари, курси. Докладайте зусилля до свого розвитку - і успіхи прийдуть з досвідом.

16. Табу. Новачкам категорично забороняється:

o запізнюватися та йти з роботи раніше встановленого часу;

o посилатися на незнання та звалювати провину на колег;

o відкладати виконання роботи на пізніше;

o висувати зарплатні вимоги;

o затівати спори та створювати конфліктні ситуації;

o висувати революційні "пропозиції".

17. Формальні поради.

o провірте правильність оформлення наказу про ваше призначення, запис у трудовій книжці, підписання контракту стороною працедавця;

o ретельно вивчіть посадову інструкцію, обумовте свою відповідальність, підпорядкування, права і обов'язки з метою мінімалізації зауважень та причіпок з боку начальства;

o ознайомтеся з розпорядком трудового дня, іншими формальними правилами, що існують у компанії, організаційною структурою, схемою будівлі (у пермському нічному клубі "Хромая лошадь" у грудні 2009 року загинули під час пожежі майже півтори сотні людей, бо не знали про існування також одного виходу з приміщення), принципами обміну інформації, зонами відповідальності, очікуваними результатами роботи тощо;

o нагадайте, щоби з вами провели інструктаж з техніки безпеки;

o вточніть чи буде у вас куратор.

Тест "Як вписатися в новий колектив"

У газеті "Обзор" за 15 листопада 2007 р. було опубліковано тест "Как вписаться в новый коллектив". Подаємо у перекладі текст тесту.

Виберіть один з варіантів відповіді з двох запропонованих.

1. Коли ви вдома розповідаєте про свою роботу, то зазвичай вживаєте:

а) безособові форми;

б) займенник "я" чи ж "ми".

2. У роботі ви більш цінуєте:

а) свою самостійність;

б) можливість діалогу з колегами і керівництвом.

3. Коли у невдачах звинуватили особисто вас, то ви відповідаєте:

а) "мене підвели";

б) "так, це моя помилка".

4. Конфлікти:

а) їх краще уникати;

б) інколи вони корисні для справи.

5. Коли потрібно ухвалити рішення, ви:

а) покладаєтеся на свою інтуїцію;

б) берете до уваги думку оточуючих.

6. Коли ваша улюблена команда програє:

а) це може вивести вас з себе;

б) сприймаєте це спокійно.

7. На нарадах ви:

а) негайно і твердо відстоюєте свою думку;

б) спочатку вислуховуєте інших.

8. Остаточне рішення.

а) це завжди справа однієї людини;

б) може належати колективу.

9. Ваші колеги:

а) мають поділяти ваші методи роботи;

б) хай кожний працює по-своєму.

10. Як ви сприймаєте той факт, що інші думають по-іншому?

а) важко;

б) легко.

11. Коли хто-небудь з колег не поділяє вашу думку, ви намагаєтеся його переконати:

а) особисто;

б) за допомогою колективу.

12. Коли група не згідна з вами, ви:

а) приєднуєтеся до більшості;

б) частіше залишаєтеся на своїх позиціях.

13. Сприятливий клімат у колективі - це:

а) визначальний чинник ефективної роботи;

б) чинник важливий, проте другорядний, порівнюючи зі згодою відносно цілей і завдань.

14. На загальних зборах ви:

а) намагаєтеся вникнути у всі проблеми і питання, що обговорюються;

б) цікавитеся лише тим, що торкається особисто вас.

15. Чи сперичаєтися ви з колегами, коли впевнені у своїй правоті:

а) часто;

б) в окремих випадках.

16. У груповій роботі ви, як правило:

а) завжди лідер;

б) лише інколи, залежно від завдання, яке вирішується.

17. Колектив спроможний вирішити будь-яке завдання:

а) завжди;

б) у багатьох випадках.

Очевидно, у через те номері газети "Обзор" трапилась якась помилка, бо не були вказані відповіді, які автори тесту вважали правильними. Зазначалося лише те, як тлумачити кількість набраних балів. З тлумачення (воно зазначено нижче), випливає, що бали нараховуються, коли респондент зазначає варіант відповіді, котрий притаманний колективам.

Далі - тлумачення набраних балів.

Менше ніж 3. Ви - заповзятий індивідуаліст. Це - ні добре, ні кепсько. У наш час повно робочих місць, де дружний колектив не буде заважати вам плідно працювати.

Від 3 до 7. У вас, без сумніву, є командний дух і, як правило, ви - "як усі". Проте у глибині душі вас інколи подразнює той факт, що результат вашої роботи залежить від роботи колег.

Понад 7. Ви здатні плідно працювати саме у колективі. При цьому вам вдається поєднувати дух колективу з особистою незалежністю, не знеособлюючись при цьому.

← Предыдущая страница | Следующая страница →