Поделиться Поделиться

Транспортна іммобілізація при ушкодженнях черепа

Для попередження додаткових ушкоджень і струсів голови проводять її іммобілізацію за допомогою ватно-марлевого чи надувного підкладного круга чи підсобних засобів (ковдра, одяг, сіно, мішечки з піском чи землею тощо) шляхом створення із них валика навколо голови. Іммобілізацію голови дозволяється виконати і за допомогою пращоподібної пов'язки, якому проводять під підборіддя і фіксують до ноші. Коли рана голови знаходиться в потиличній ділянці з переломом кісток у даній зоні, то перевозити потерпілого потрібно на боку. У хворих з подібними травмами часто виникає блювання, через те вони потребують постійного нагляду з метою недопущення асфіксії блювотними масами.

Транспортна іммобілізація при ушкодженнях хребта

Навіть невеликі зміщення хребців можуть викликати розрив спинного мозку, через те категорично заборонено потерпілого садити чи ставити на ноги. Мета іммобілізації при ушкодженнях хребта – усунення можливості рухатися хворому, зменшення тиску на хребет і надійна фіксація ділянки ушкодження. Піднімати з землі постраждалого потрібно дотримуючи принципу вісі "голова-шия- тулуб і горизонтальне положення" з постіним витягуванням, що виконують 4-5 людей. Один тримає потилицю і підборіддя, другий – кісточки і обидва тягнуть у протилежних напрямках розтягуючи хребет, інші підтримують хребет, стоячи в ряд з одного боку від постраждалого. Ноші підводять під пораненного і ставлять боком біля нього. Транспортувати таких потерпілих необхідно на твердих ношах (дошка, щит, двері, стіл без ніжок). У випадках транспортування хворого в положенні на спині бинтами фіксують обидві кисті рук до тулуба, а ноги в ділянці колінних і гомілковостопних суглобів. Коли потерпілий знаходиться на животі, перевертати на спину його не слід. Такого хворого укладають на тверду поверхню і під голову кладуть валик (за відсутності перелому шийного відділу хребта).

При переломах хребців грудного відділу чи верхніх поперекових хворого слід транспортувати на ношах у положенні на животі, підклавши під груди і голову подушку чи одяг. Транспортування потерпілих з переломами шийного відділу хребта проводять в положенні на спині з іммобілізацією голови. При цьому під шию потерпілому підкладають валик із одягу з ватним "комірцем", для чого шию потерпілого обгортають товстим шаром вати, якому прибинтовують.

Похожие статьи