Поделиться Поделиться

Розвиток кісток черепа в онтогенезі, порівняльна анатомія

Основна роль у формуванні черепа належить розвитку головного мозку, органів чуття, а також перетворенню зябрового апарату, що оточує початкові відділи травної і дихальної систем.

У ланцетника “головний мозок” оточений тонкою сполучнотканинною оболонкою (перетинчастий череп). У круглоротих (міксини, міноги) основа мозкового черепа вже побудована з хряща, а склепіння залишається сполучнотканинним. У селахій (акулові риби) головний мозок розташований в хрящовому черепі. Вісцеральний череп в акулових риб складається із 7 пар дуг; 2 перші пари дуг називаються вісцеральними, інші 5 – зябровими. В осетрових риб на поверхні черепа утворюються луски, що розвиваються з епітелію шкіри. У костистих риб хрящовий череп покривається кістковими пластинками.

У наземних тварин форма черепа також більше залежить від розвитку головного мозку, органів чуття і жувального апарату. У пренатальному онтогенезі наземних тварин також закладається зябровий апарат, проте з цього матеріалу утворюються інші органи. Щілини поміж зябровими дугами – зяброві кишені зберігаються тільки в зародковому періоді, а з матеріалу зябрових дуг виникає вісцеральний череп.

Таким чином, основа мозкового черепа людини проходить три послідовні стадії розвитку; сполучнотканинну (перетинчасту), хрящову і кісткову. Лицевий (вісцеральний) череп і кістки склепіння мозкового черепа розвиваються зі сполучнотканинної перетинки, минаючи хрящову стадію.

Череп людини має ряд характерних ознак. Істотно збільшився об'єм мозкового черепа, зменшилися розміри лицевого (вісцерального) черепа, зменшилися маса і розміри нижньої щелепи – вона стала коротшою, що важливо для збільшення сили прикусу передніми зубами і для членороздільної мови. Великий отвір і розташовані поруч потиличні виростки зсунуті вперед, вони стали точками рівноваги голови. Збільшилися соскоподібні відростки, до яких прикріплюються м'язи, що повертають голову. На черепі менше виражені гребені та горбистість, до яких у людини прикріплюються менш потужні потиличні і жувальні м'язи.

Мозковий иереп у людини починає утворюватися на 4-5 тижні ембріонального розвитку з мезенхіми, що оточує закладку головного мозку. З мезенхіми утворюється сполучнотканинна оболонка – перетинчастий череп. У ділянці склепіння черепа ця оболонка надалі замінюється кісткою. Хрящова тканина утворюється лише в основі черепа біля переднього відділу хорди. Ділянки хряща, що розташовані поруч із хордою, називаються прихордальними (пара- хордальними) хрящами, а попереду від хорди – передхордальними пластинками і черепними поперечинами (поперечини Раткс) (рис. 82). Усі хрящі в основі черепа надані зростаються в одну загальну пластинку з отвором для гіпофіза. Із цією хрящовою пластинкою зростаються хрящові капсули, що утворилися навколо закладок органів слуху і рівноваги, нюху і зору. Згодом хрящі в основі черепа замінюються кістковою тканиною, за винятком невеликих ділянок, що зберігаються у дорослої людини певний час. Наприклад, синхондроз поміж тілом клиноподібної кістки і основною частиною потиличної кістки.

Таким чином, у людини склепіння черепа в процесі розвитку проходить дві стадії: перетинчасту (сполучнотканинну) і кісткову, а основа черепа – три стадії: перетинчасту, хрящову і кісткову.

Рис. 82. Положення переднього кінця спинної струни і хрящових утворів зародка, що закладаються в ділянці основи черепа на 2-му місяці розвитку (вигляд зверху)

Лицевий иереп розвивається з мезенхіми, що прилягає до початкового відділу первинної кишки. Із мезенхіми, розташованої поміж зябровими кишенями, формуються зяброві дуги. З перших двох зябрових дуг розвивається лицевий (вісцеральний) череп (табл. 14). З І зябрової дуги (щелепної) у людини розвиваються верхня і нижня щелепи, дві слухові кісточки – молоточок і коваделко (рис. 83).

II зяброва дуга (під'язикова) складається з нижньої і верхньої частин. З верхньої частини розвивається слухова кісточка – стремінце, а також шилоподібний відросток скроневої кістки. З нижньої частини II зябрової дуги розвивається під'язикова кістка.

Похожие статьи