Поделиться Поделиться

СВІТ ЛЮДИНИ ПЕРЕД ВИКЛИКОМ ГЛОБАЛЬНИХ ЗАГРОЗ: ПРОБЛЕМИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ

План викладу

4.1. Функціональні напрями системи міжнародної безпеки

4.2. Колективна безпека

4.3. Сучасні загрози міжнародній безпеці

4.4. Національна безпека України

4.5. Проблеми захисту національних інтересів у відносинах із Росією

Функціональні напрями системи міжнародної безпеки

Уранці 11 вересня 2001 року відійшов у минуле той повоєнний період, котрий відкрився 9 листопада 1989 року падінням Берлінського муру. У політичному плані XXI століття розпочалося зі страшного терористичного акту, котрий розхитав світ... Коли того дня терористи джихаду творили історію, вдавшись до безпрецедентного масового вбивства, світ як глобальне медіа-село спостерігав за всім у прямому ефірі CNN, через те хвилі шоку, що його викликав даний, образно кажучи, військовий напад на Сполучені Штати, останню твердиню глобальної сили в сучасному світі, досягли найдальших куточків земної кулі.

Такий день годен повернути долю світу в інший бік. Даний незвичайний драматизм сучасники відчувають одразу: політичні події сягають небаченого досі емоційного напруження. Це дні, коли переводяться стрілки епох, зачинається новий період історії...

Кінець XX століття в центрах світової економіки минув під знаком епохального технологічного оновлення, прориву в царині інформаційних технологій, таким чином мав на собі ознаку не менш масштабної фінансової спекуляції, що зухвало приміряла на себе штани "нової економіки" й "нового ринку". А з огляду на тривалий розквіт економіки США деякі сміливі науковці навіть провістили кінець економічних циклів і появу безкризового капіталізму. Наразі з'ясувалося, що завжди це – небилиця, вияв пихи і звичайнісінька побрехенька. Мильна бульбашка спекуляцї луснула, і 11 верерсня 2001 року історія також раз завдала удару – блискавичного, жорстокого, руйнівного. Того дня світ зробив крутий поворот, і вже не біржа, а політика відтепер мала знову заповнювати біржовий бюлетень історії.

Всі дані сприятливі мрії про спокійний світ після закінчення холодної війни, надії на справжні переваги миру і прекрасні ілюзії про кінець політики, відступ держави і очевидне переважання економіки над політикою – "It's the economy, stupid!", – були поховані 11 вересня у Нью-Йорку під уламками зруйнованих веж-близнюків разом з тисячами невинних людей. Політика, а з нею і буцімто закінчена історія, повернулися з кривавою гримасою жаху. Давньогрецький філософ Геракліт, котрий також в V столітті до н. е. називав війну матір'ю всіх речей, раптом став значно ближчим нашому часові, ніж будь- котрий з численних інвестиційних банків чи біржових курсів.

Йошка Фішер.

Історія повертається.

Також в грудні 2003 року Європейська Рада ухвалила Європейську стратегію безпеки – концепцію політики спільної зовнішньої безпекової політики. В документі були названі п'ять ключових загроз континенту: тероризм, поширення зброї масового знищення, регіональні конфлікти, банкрутство держави, організована злочинність.

Сьогодні на наших очах формуються нова Європа і новий світ. Недарма проводяться паралелі поміж часами нинішніми і часами двадцятирічної давнини. Тоді завершував своє існування біполярний світ, сьогодні – монополярний. Не лише Україна, а й Америка та Європейський Союз проходять через період непростих трансформацій. На доповнення, а іноді й на противагу США та ЄС, на міжнародній арені з'являються нові глобальні гравці. Як наслідок, виникає нова, більш складна мережа міжнародних відносин, зав'язана не на одну й не на дві, а на десятки столиць світу. Саме в цьому контексті слід бачити й ті зміни, які відбуваються в системі безпеки України. Вона змінюється не через те, що змінюється влада в державі. Вона змінюється через те, що змінюються міжнародні відносини у цілому.

В умовах глобалізації, кризових явищ в економіці, гострих екологічних проблем, тероризму та інших викликів сучасного світу посилюються прагнення людей до більшої безпеки як для окремого індивіда, так і для суспільства, держави та природного середовища. Особливістю нинішньої ситуації є агресія Російської Федерації проти України, окупація Автономної Республіки Крим, вторгнення на Донбас, що означає порушення Російською Федерацією визнаних міжнародних актів безпеки та двосторонніх угод.

Слід ураховувати, що зовнішньополітичні зміни і особливо загрози через сучасні засоби комунікації, інформаційні процеси і взаємні стосунки дуже швидко відбиваються на політичній, економічній та соціальній ситуації у країні та житті окремих людей. Через те поділ безпеки на внутрішню і зовнішню є відносним, а названі проблеми є не локально українськими чи регіональними, вони стосуються безпеки всього людства. Саме поняття "безпека" означає сукупність уявлень та дій, що поєднують прагнення соціальних суб'єктів до існування в найбільш сприятливих умовах. На практиці йдеться про гарантування стабільних умов внутрішнього розвитку, захист від зовнішніх ризиків і небезпек.

← Предыдущая страница | Следующая страница →