Поделиться Поделиться

КЛАС ЗЕМНОВОДНІ, ЧИ АМФІБІЇ

Загальна характеристика земноводних

Земноводніце хордові хребетні холоднокровні тварини, які більшою чи меншою мірою зберігають зв'язок з водним середовищем. Налічують близько 4000 (в Україні – 17) видів земноводних. Походження амфібій пов'язане з низкою таких ароморфозів, як: 1) поява п'ятипалих кінцівок; 2) розвиток легень; 3) поява трикамерного серця; 4) поява двох кіл кровообігу, 5) прогресивний розвиток центральної" нервової системи й органів чуття та ін. Наука, яка вивчає земноводних, називається батрахологією.

Особливості зовнішньої будови

Відділи тіла – голова, тулуб, хвіст є лише у хвостатих земноводних, парні п'ятипалі кінцівки наземного типу (збудовані за принципом тричленистих важелів з кулеподібними суглобами).

Покриви гола шкіра з багатоклітинними (на відміну від риб, у яких дані залози одноклітинні) слизовими залозами, секрет яких забезпечує зволоження поверхні тіла і захист від проникнення хвороботворних мікроорганізмів та нападу хижаків. Можуть бути отруйні залози. Шкіра прикріплюється лише в певних ділянках і під нею є підшкірні лімфатичні мішки.

Особливості внутрішньої будови та процесів життєдіяльності

Опора пов'язана з ендоскелетом, у якому виділяють три відділи:

• череп кістково-хрящовий, плоский і широкий;

• скелет тулуба: хребет з 4 відділів: шийний (1 хребець), грудний, крижовий (1 хребець) і хвостовий) з'єднання черепа з хребтом – рухоме; ребер і грудної клітки немає;

• скелет кінцівок: плечовий пояс (лопатки, ключиці, воронячі кістки і грудина); тазовий пояс (2 зрощені тазові кістки); скелет вільних передніх кінцівок (плечова, ліктьова і променева кістки, кисть); скелет вільних задніх кінцівок (стегнова, велика та малої гомілкові кістки, стопа).

Рух за участю м'язів, які досягають значного диференціювання у зв'язку зі складними рухами (втрачається сегментація і розвивається міцна мускулатура кінцівок). М'язи у земноводних поділяються на м'язи – антагоністи та м'язисинергісти.

Травлення в травній системі з довшим, ніж у риб, кишківником.

Ротова порожнина

Глотва

Стравохід

Шлунок

Тонка кишка

Товста кишка

Мускулистий язик, слина без ферментів, недиференційовані зуби

Коротка і широка

Короткий

Слабо відмежований

3 протоками печінки і підшлункової залози

Має пряму кишку з клоакою

Дихання відбувається за допомогою шкіри та органів дихальної системи: парних мішкоподібних легенів та дихальних шляхів (ніздрі, ротоглоткова порожнина, трахейно-гортанна камера). Земноводним властиві 4 способи дихання: шкірне, ротове (дифузія через ротовий епітелій), легеневе і зяброве, які доповнюють оди одного. У багатьох виникає голосовий апарат.

Транспортування речовин здійснюється кровоносною системою, яка має низку ускладнень порівняно з рибами: серце трикамерне (два передсердя і шлуночок) і два кола кровообігумале і велике. Мале коло кровообігу – рух крові від шлуночка серця до лівого передсердя через легені, у яких відбувається її збагачення киснем. Велике коло кровообігу – рух крові від шлуночка серця до правого передсердя, під час якого відбувається надходження з крові до тканин та органів кисню й поживних речовин. Характерною ознакою земноводних є наявність "третього" кола кровообігу, яке додатково забезпечує оксидування венозної крові. Утворюється це коло шкірними артеріями, капілярами та шкірними венами. До більшості органів кров надходить змішана, проте внаслідок наявності комірчин на внутрішній поверхні шлуночка найнасиченіша киснем кров буде поступати до головного мозку. Еритроцити у земноводних утворюються не лише в селезінці, а й у червоному кістковому мозку, котрий характерний лише для наземних хребетних. Амфібії є холоднокровними тваринами, оскільки в органи надходить переважно змішана кров, що обумовлює невисоку інтенсивність обміну речовин і, згідно, утворення невеликої кількості тепла.

Виділення за участю видільної системи, яка має тулубові нирки – сечоводи – клоаку – сечовий міхур.

Особливості нервової системи. Головний мозок дещо більший і має ряд прогресивних рис: передній мозок має 2 розділених півкулі, довгастий мозок збільшився. Відходить від головного мозку 10 пар черепно-мозкових нервів. Спинний мозок подібний до спинного мозку риб, проте має шийне і поперекове потовщення трохи більших розмірів.

Органи чуттів у земноводних зазнали прогресивного розвитку. Серед органів чуттів земноводних водночас є органи, характерні тільки для водяних організмів, і такі, що притаманні наземним тваринам. До органів чуттів, пов'язаних із водним середовищем, належить бічна лінія (у личинок, водяних хвостатих земноводних).

Орган зору

Повіки (верхня, нижня та мигальна), слізні залози, випукла рогівка, лінзоподібний кришталик; акомодація лише переміщенням кришталика за допомогою війчастого м'яза. Кольоровий зір

Орган слуху

З'являється середнє вухо, до складу якого входять слухова кісточка та барабанна перетинка

Орган нюху

Має, за винятком зовнішніх, і внутрішні ніздрі – хоани, які сполучають ню- хові капсули з ротоглотковою порожниною

Орган смаку

Смакові бруньки на язиці, піднебінні та щелепах

Орган дотику

Рецепторні клітини по всьому тілі

Орган рівноваги

Напівколові канали внутрішнього вуха

Внутрішня будова жаби: Алегені; Бсерце; Впечінка; Гтонка кишка; Д – статева залозо; Е – протока статевої залози; Є – прямо кишка; Жсечовий міхур; Зпротока сечового міхура; И – клоака; Ісечовід; Й – селезінка; Книрка; Лпідшлункова залоза; Мшлунок

Розмноження статеве з явищем роздільностатевості. Статеві органи парні, запліднення зовнішнє чи внутрішнє, наявний статевий диморфізм. Розмножуються земноводні у воді за допомогою ікри. Кожна ікринка має прозору драглисту оболонку, яка у воді набухає і перешкоджає зближенню ікринок поміж собою, поліпшуючи доступ до них кисню. Оболонка виконує також роль своєрідної лінзи – фокусуючи сонячні промені на яйце, вона отримує більше тепла. Верхня частина ікри містить чорний пігмент, котрий поглинає тепло сонячних променів і перешкоджає проникненню ультрафіолетових.

Розвиток непрямий (безхвості, у воді) і прямий (у деяких земноводних, на суші). Процес перетворення личинки на дорослу істоту називається метаморфозом і контролюється йодовмісним гормоном тироксином. Личинки суттєво відрізняються від дорослих (особливо пуголовки безхвостих). Деяким земноводним (у личинок амбістом – аксолотлів, альпійського тритона) властива неотенія – розмноження на личинковій стадії. Річний цикл може поділятися на такі періоди: весняне пробудження, розмноження, період літньої активності, зимівля (заціпеніння).

Регенерація добре виражена у хвостатих земноводних (особливо в їхніх личинок).

Порівняльна характеристика дорослих безхвостих амфібій і їх личинок

Ознаки

Личинка (пуголовок)

Доросла тварина

Форма тіла

Видовжена

Коротка

Кровоносна

система

2-камерне серце, одне коло кровообігу

3-камерне серце, два кола кровообігу

Дихання

Зяброве

Легеневе

Спосіб

переміщення

Плавання за допомогою плавцевої згортки

Стрибання, плавання за допомогою задніх кінцівок

їжа

Дрібні організми (водорості, найпростіші)

В основному комахи

Спосіб життя

Водний

Напівводний чи наземний

← Предыдущая страница | Следующая страница →