Поделиться Поделиться

Розвиток життя в мезозої

Мезозойська ера (ера середнього життя) тривала близько 175 млн років і розділяється на три періоди: тріасовий, юрський та крейдяний.

Тріас. У тріасовому періоді надзвичайно розвинулися рептилії, при цьому не тільки сухопутні, а й пристосовані до життя у воді (іхтіозаври, плезіозаври) і повітрі (птерозаври). Вперше з'явилися динозаври, черепахи, крокодили та ссавці. Звірозубі ящери почали поступово вимирати, уже з'явилися їхні нащадки – перші ссавці, які аж до часу загибелі динозаврів будуть лишатися дрібними непомітними істотами. Тріас був періодом архозаврів, які спочатку вели водний спосіб життя, як сучасні крокодили. З часом їхні задні кінцівки видовжилися. Це дало їм змогу переміститися на сушу, де вони стали пересуватися на задніх ногах (масивний хвіст служив опорою). Від них виникли

перші двоногі динозаври. Динозаври – викопні мезезойські плазуни, які були найбільш чисельною і різноманітною групою рептилій. Виникли від псевдозухій в тріасовому періоді, розквіт їх відбувся в юрському періоді, а вимирання – у крейдяному періоді мезозойської ери. Найбільші представники досягали довжини до 30 м і ваги – до 40-50 т. У всіх динозаврів голова порівняно мала, а спинний мозок утворював крижове потовщення, більше за об'ємом від головного мозку. Кінцівки розташовувалися під тулубом, що давало можливість збільшення до велетенських розмірів. Зуби виростали із окремої лунки, а не від щелепних кісток, як у інших плазунів (такі зуби були міцнішими, і ті зуби, що випадали, швидко змінювалися новими). Розмножувалися динозаври відкладанням яєць. Відомо близько 600 видів динозаврів, які поділяються на два ряди. Ряд ящеротазові (тероподм, чи "звіроногі") об'єднував хижих двоногих (цератозаври, аллозаври, тиранозаври) та рослиноїдних чотириногих (бронтозаври, брахіозаври, диплодоки) динозаврів. Ряд птохотазові (завроподи, чи "ящероногі") були виключно рослиноїдними формами, ряд об'єднував двоногих (ігуанодони, качконосі) та чотириногих (стегозаври, анкилозаври, трицератопси) динозаврів. Таким чином, в тріасі з'являються динозаври і перші примітивні ссавці.

Юра. Даний період (тривалість близько 55 млн років) характеризувався теплим вологим кліматом, котрий сприяв бурхливому розвитку деревної рослинності. Завдяки цьому відбувся розквіт рослинноїдних зауроподів – найбільших тварин за всю історію Землі (брахіозавр, апатозавр, диплодок), а також травоїдних стегозаврів, які мали вздовж хребта подвійний ряд пластин. У юрі виникло багато двоногих хижих динозаврів тероподів, таких як найрозповсюдженіші юрські хижаки аллозаври, мегалозаври, цератозаври. Наприкінці юрського періоду з'являються птахи. Першими птахами були археоптерикси – первісний викопний птах, котрий мав одночасно ознаки птахів і рептилій.

Крейда. Назва періоду (тривалість близько 65 млн років) пов'язана з утворенням покладів крейди із черепашок форамініфер. У рослинному світі цього періоду від голонасінних виникли покритонасінні, що пов'язано з такими ароморфозами, як: 1) поява квітки, яка є органом статевого розмноження; 2) захищеність насінних зачатків стінками зав'язі квітки від несприятливих умов; 3) поява плоду, в якому насінина вкривається і захищається оплоднем; 4) подвійне запліднення, яке забезпечує утворення зародка і запасу поживних речовин; 5) удосконалення провідних тканин, які поліпшують транспортування речовин по рослині. У результаті дивергенції у відділі покритонасінних сформувалися два класи рослин: однодольні і дводольні, а внаслідок ідіоадаптацій у цих класах виробились різноманітні пристосування до запилення. У крейді на території сучасних Північної Америки і Азії мешкали качконосі динозаври, а також гігантські хижі динозаври тиранозаври, одні з найбільших хижаків які будь-коли населяли нашу планету. У горах Північної Америки жили рогаті динозаври трицератопси. У тваринному світі з'явились перші плацентарні ссавці. Вони швидко посіли панівне становище серед хребетних. Цьому сприяли розвиток нервової системи, виникнення умовних рефлексів, турбота про потомство, живородіння і вигодовування малят молоком. У зв'язку із сухістю клімату розпочалося масове вимирання голонасінних, а оскільки вони були кормом для багатьох плазунів, то це призвело і до вимирання плазунів.

Таким чином, протягом мезозойської ери в наземних екосистемах панували голонасінні, плазуни та комахи, виникли покритонасінні, птахи та ссавці.

← Предыдущая страница | Следующая страница →