Поделиться Поделиться

Мікробіологія шкіри та шкіряних виробів

У промисловості використовують шкіри великої рогатої худоби, кінські, свинячі, овечі, козячі, а також шкіри диких звірів, повзунів
та риб.

Мікрофлора шкіри, а також її мікробіологічне розкладання знаходиться в прямій залежності від роду шкіри, методу її фарбу­вання і використаних барвників.

Головною складовою сирої шкіри є білки (колаген, еластин і кератин, а також альбуміни і глобуліни). У складі шкіри вміст води становить 65–75 %, вміст білків приблизно 33%. Окрім того, в складі шкіри від 0,5 до 2% ліпідів, приблизно 0,5% мінеральних речовин, а також незначна кількість пігментів і вуглеводів.

Найважливішим складником вичинюваної шкіри є колаген. Сира шкіра не придатна до використання. Тільки гарбування та ізоляція волокон колагену надає вичинюваній шкірі споживчі властивості.

Мікрофлора вичинюваної шкіри та шкіряних виробів залежить від способів її гарбування і подальшого виправлення. Розвиток мікроорганізмів на поверхні шкіри виявляється у вигляді плям різного кольору, що особливо помітно на фарбованій шкірі. Гриби та бактерії можуть бути причиною утворення плям таких кольорів:

· сіро-білі плями – в результаті розвитку бактерії Bacillus megaterium на шкірах, гарбованих рослинними гарбниками;

· сіро-бронзові та фіолетові плями – в результаті розвитку плісеневих грибів Aureobasidium або Paecilomyces на шкірах, гарбованих рослинними гарбниками;

· фіолетові плями – в результаті розвитку грибів Aspergillus nidulons на шкірах, гарбованих рослинними гарбниками;

· червоні плями – в результаті розвитку грибів Aureobasidium або Paecilomyces на шкірах, гарбованих екстрактом guebracho;

· сірі та чорні – в результаті розвитку гриба Aspergillus niger;

· рожеві та червоні плями – в результаті розвитку грибів Chaetospharia, Rhodotorula rubra, Penicillum islandicum, Penicillum purpurogenum та інших мікроорганізмів;

· зелені плями – під впливом гриба Verticillium glaucum на шкірах, гарбованих рослинними або хромовими гарбниками, призна­чених для виготовлення спортивного асортименту;

· жовто-бронзові, темно-бронзові, сірі та зелено-бронзові плями – в результаті розвитку грибів роду Аsprygillus i Penicillum на шкірі кольору беж, призначеній для виготовлення спортивного асортименту.

Названі дефекти шкіри та шкіряних виробів – це тільки приклади змін, що можуть мати місце в результаті розвитку мікроорганізмів. Вирішальний вплив на розвиток мікроорганізмів і поява дефектів на шкіряних виробах мають такі фактори: вміст води, вміст поживних речовин і відсутність антисептиків.

При мікробіологічному дослідженні шкіряного взуття, взуття комбінованого чи взуття із шкірозамінників необхідно враховувати можливість наявності патогенних мікроорганізмів – грибів і бактерій.

До грибів, що спричиняють грибкові захворювання ніг відносяться гриби роду Trichophyron mentagrophytes, Trichophyton vernecosum, Microsporum gypseum, Epidermophyton flocosum, а також деякі види роду Candida.

З числа бактерій, що можуть бути причиною захворювання шкіри ніг, необхідно назвати Staphylococcus aureus i Bacillus megaterium.

В процесі експлуатації взуття треба завжди враховувати те, що кількість мікроорганізмів на взуттєвих матеріалах, якщо вони не вміщують відповідних антисептиків, зростає. Вимоги до антисептиків зумовлені видом і призначенням шкіри та шкіряних виробів. Основні вимоги, яким повинні відповідати антисептики, що вико­ристо­вуються для шкіряних виробів :

· антисептик має бути безпечним для працівників гарбарні і шкіряного виробництва;

· антисептик має бути безпечним при експлуатації шкіряних виробів;

· антисептик має бути не дорогим і зручним у використанні;

· антисептик має добре зберігатися на шкірі;

· антисептик не повинен впливати на забарвлення шкіри;

· антисептик не може бути причиною корозії обладнання в гарбарні;

· термін дії антисептика має бути тривалим;

· антисептик має ефективно гальмувати розвиток мікроорганізмів на вичинюваних шкірах.

Найчастіше в шкіряному виробництві застосовують антисептик 4-нітрофенол. Він забезпечує мокру шкіру від розвитку мікро­організмів на 14 днів в нормальних умовах гарбарні. Цей антисептик можна додавати до складу гарбників, засобів догляду за готовими шкіряними виробами або безпосередньо втирати в готову шкіру чи шкіряні вироби.

До інших антисептиків, що використовуються в шкіряному виробництві, належать:

· 4-нітрофенолан содовий;

· 4-метило-4-хлорофенол;

· п’ятихлорфенол;

· 0-фенілофенол.

Застосування антисептиків у виробництві взуттєвих матеріалів має велике значення для покращання гігієнічних властивостей взуття.

← Предыдущая страница | Следующая страница →